Czipowanie psów – wszystko, co powinniśmy wiedzieć

Właściciele psów coraz częściej decydują się na czipowanie swoich czworonogów. Nic dziwnego – technologia ta jest prosta we wprowadzeniu i używaniu, a przynosi bardzo dużo korzyści. Na czym polega elektroniczne znakowanie psów, jak przebiega, jakie są wady i zalety oraz czy jest się czego obawiać – o tym dowiecie się z tego tekstu.

Co to jest czip i jak działa?

Czip to bardzo drobnych rozmiarów układ scalony – elektroniczny element, którego wielkość można porównać do ziarenka ryżu. Dokładne wymiary to około 2 na 11 mm. Każdy z nich ma swój unikatowy piętnastocyfrowy numer. Czip wprowadzony do ciała psa staje się zatem jego elektronicznym znacznikiem – trochę jak numer PESEL u człowieka. Aby odczytać ten numer i zidentyfikować zwierzę, należy posłużyć się odpowiednim czytnikiem. Dysponują nimi wszystkie punkty, które mają do czynienia z zagubionymi lub skradzionymi zwierzętami, a więc: lecznice weterynaryjne, schroniska, a także jednostki straży miejskiej.

Czip wszczepia się przy pomocy specjalnych pistoletów. Umieszcza się go między łopatkami zwierzęcia lub na szyi z lewej strony. Zabieg pod względem bolesności jest podobny do zwykłego zastrzyku. Dobra lecznica weterynaryjna powinna bez problemu przeprowadzić czipowanie psa. Ponadto po nadaniu znacznika możliwe jest tam także wyrobienie psiego paszportu. Bez tego dokumentu zwierzę nie może wyjechać poza granice Polski.

Czipowanie psa a prawo

Na ten moment czipowanie psów nie jest obowiązkowe, choć niektóre gminy próbują ten obowiązek wprowadzić. W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich takie regulacje – których konsekwencją bywa mandat – jest bezprawne. Choć czipowanie psów jeszcze nie jest konieczne, ma takie być do roku 2018 i dotyczy to całej Unii Europejskiej.

Są jednak sytuacje, kiedy znakowanie psów jest obowiązkowe – mowa tu o hodowlach psów rasowych. Każdy z nich musi być oznakowany, zaś oznakowanie musi zawierać informacje o rasie. Zamiast czipowania można zdecydować się na tatuowanie, jednak jeden miot musi zostać oznakowany jedną metodą.

Zalety i wady czipowania

Na ten moment system elektronicznego znakowania psów nie jest idealny. Do wad należy zaliczyć możliwość przemieszczania się podzespołu pod skórą psa. Prawdopodobieństwo to zmniejsza się, gdy czip umieszczony zostanie między łopatkami, a nie na szyi. Dość dużą wadą jest rozdrobnienie baz danych. Brak jednej bazy, w której można zarejestrować psa. Jest ich wiele i, póki co, nie są powiązane. Dlatego im więcej spisów, w których figuruje nasz pies, tym większa szansa na jego odnalezienie w razie zaginięcia. Niestety, niektóre bazy oferują swoje usługi odpłatnie, więc wydatki się mnożą. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej za granicą, ponieważ różne kraje stosują różne rozwiązania technologiczne i polski czip nie musi zostać odczytany przez czytnik stosowany w innym kraju.

Niemniej są też zalety. Czipowanie jest jednorazowe i szybkie, niemal bezbolesne, stosunkowo tanie, a przede wszystkim jak dotąd najskuteczniejsze i można je przeprowadzić w bardzo wielu miejscach. Jednym z nich jest 24h Lecznica Weterynaryjna. Kto przynajmniej raz zgubił choć na chwilę czworonożnego przyjaciela, wie, że warto zadbać o jego bezpieczeństwo i nadać mu numer, który w razie nieszczęścia pozwoli zidentyfikować zwierzę i oddać je stęsknionym właścicielom.

śr. ocena 5 / głosów 3