Ciekawe pomysły na spędzenie ferii zimowych

Choć mroźna pogoda często skłania do siedzenia w ciepłym, suchym mieszkaniu, zimą także warto zrobić sobie urlop, wyjechać gdzieś i zaplanować czas dla całej rodziny. Najbardziej potrzebują tego dzieci, które z braku ciekawych zajęć mogą wolny czas przesiedzieć przed telewizorem lub komputerem. Najlepszym sposobem na ferie zimowe jest aktywność fizyczna połączona z odpowiednią formą relaksu.

Ferie w domu

Podczas ferii różne instytucje takie jak szkoły, muzea, biblioteki czy obiekty sportowe przygotowują spotkania, zabawy i warsztaty dla dzieci lub dla całych rodzin. Jest to doskonała okazja do wspólnej zabawy o charakterze kulturalnym czy sportowym. Dzięki różnym grom i zajęciom dzieci mogą zawrzeć nowe przyjaźnie i spełnić się w duchu rywalizacji. Warto zadbać o to, aby ferie nie były czasem spędzanym w domu. Nawet jeśli nigdzie nie wyjedziemy, można korzystać z zimy i ulepić igloo lub bałwana. Na śniegu można także zjeżdżać na sankach czy jabłuszkach

Spoty zimowe

Zimą szczególnie trzeba zadbać o aktywność, bowiem pogoda uniemożliwia spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Niemożliwie staje się także uprawianie wielu sportów. Ferie są doskonałą okazją, aby przełamać ten zastój i oddać się tak zwanemu białemu szaleństwu. Sporty zimowe najlepiej jest uprawiać w górach. W miejscowościach na południu Polski odpowiednia pogoda nie jest aż tak pewna. Jak tłumaczy pracownik pensjonatu Orlik w Bukowinie Tatrzańskiej:

W górach jeżdżenie na nartach czy snowboardzie jest ciekawsze ze względu na towarzyszące widoki. Stoki zazwyczaj posiadają trasy dla zaawansowanych jak i dla osób uczących się, dlatego każdy może spróbować swoich sił.

Do sportów zimowych zaliczają się także łyżwy. Na lodowiskach dobrze bawią się całe rodziny, jednak płynne jeżdżenie wymaga trochę praktyki.

Rodzinny wyjazd

Wypoczynek poza miejscem zamieszkania może także obfitować w różne formy relaksu. Niektóre pensjonaty wypoczynkowe mają w swojej ofercie baseny, strefy SPA, jacuzzi i masaże. W wielu miejscach dostępne są sauny suche, mokre, solne i parowe, które doskonale wpływają na organizm. Przy ośrodkach wypoczynkowych można także spotkać ruskie banie, czyli drewniane beczki wypełnione ciepłą wodą. Rozgrzane ciało ochładza się na śniegu lub w zimnej wodzie na świeżym powietrzu. Pensjonaty powinny także posiadać sale zabaw dla dzieci, w których będą znajdować się zabawki, huśtawki, domki czy baseny z kulkami. Rodzice z dziećmi mogą spędzać wspólny czas przy piłkarzykach, cymbergaju lub innych grach. Na czas ferii pensjonaty dodatkowo organizują zabawy i warsztaty tematyczne z animatorem dla dzieci.

śr. ocena 5 / głosów 5