Charakterystyka hoteli 3-gwiazdkowych

System gwiazdek mający na celu kategoryzację hoteli znacznie ułatwia podróżującym wybór obiektu noclegowego. Dzięki ilości gwiazdek wiemy, jakiego standardu obsługi i wyposażenia możemy oczekiwać w danym hotelu. Warto przy tym zaznaczyć, że standardy te różnią się w zależności od kraju. Z czym w praktyce wiąże się oznaczenie hotelu w Polsce trzema gwiazdkami?

Hotel 3-gwiazdkowy, czyli jaki?

Hotele mogące się pochwalić trzema gwiazdkami powinny oferować podwyższony standard usług i wyposażenia. Trzygwiazdkowy obiekt posiada oświetlone wejście dla gości – które odseparowane jest od drogi dla dostaw – osłonięte przed deszczem lub umieszczone we wnęce i prowadzące do holu recepcyjnego. Przy hotelu powinien znajdować się parking i miejsca postojowe. Zarówno części wspólne, jak i pokoje w hotelu muszą być wentylowane, coraz częściej dostępna jest też klimatyzacja. Gości powinni mieć nieograniczony dostęp do zimnej i ciepłej wody, a także telefonu i faksu. Jeżeli budynek ma więcej niż piętra, musi się w nim znaleźć winda. W ofercie hotelu trzygwiazdkowego powinny znaleźć się usługi dla gości, takie jak sprzątanie pokoi, przechowywanie bagażu, pranie czy prasowanie. Istotna jest również obsługa gastronomiczna, która powinna obejmować podawanie śniadań oraz możliwość stołowania się w hotelowej restauracji czy barze. Coraz więcej obiektów z trzema gwiazdkami oferuje swoim gościom pobyt w salonie odnowy biologicznej, czyli popularne SPA, ale też na możliwość rekreacji na siłowni czy basenie.

Wyposażenie pokoju w hotelu 3-gwiazdkowym

Pokoje w hotelu trzygwiazdkowym powinny być komfortowe. W tym celu ustalona została minimalna powierzchnia tych pomieszczeń, która dla pokoi 1-, 2- i 3-osobowych wynosi odpowiednio 10 m2, 14 m2 i 16 m2. Istotne znaczenie ma również wyposażenie przestrzeni pobytowej.

Każdy pokój w hotelu trzygwiazdkowym powinien dysponować standardowym wyposażeniem. – Mówi pracownik Hotelu Sleep we Wrocławiu.Takim podstawowym sprzętem jest oczywiście łóżko, które dla jednej osoby powinno mieć wymiary 90×200, a dla dwóch osób: 140×200 cm. Przy łóżku powinny stać szafki nocne i lampki nocne. W pokoju musi znaleźć się miejsce do przechowywania odzieży, a więc szafa lub garderoba we wnęce, a także lustro. Aby umożliwić gościom spożywanie posiłków i pracę, w pokojach umieszcza się biurka i stoliki z krzesłami. Każdy pokój powinien posiadać oświetlenie sufitowe i gniazdka elektryczne z dogodnym dostępem. Większość pokoi w hotelach trzygwiazdkowych wyposażona jest również w telewizor i telefon. W obiektach o takim standardzie pokoje posiadają również łazienki, gdzie znajdują się wanny lub kabiny prysznicowe, umywalki i toaleta. Do tego gościom przysługują kosmetyki hotelowe, ręczniki i suszarka. Tak wyposażony pokój hotelowy to gwarancja udanego pobytu.

śr. ocena 5 / głosów 4