Cechy prawdziwej winiarni

W winie można odnaleźć niespotykaną nigdzie indziej harmonię, spokój i powolność, która nie jest lenistwem, ale przeciwieństwem szybkiego tempa, tak charakterystycznego dla dużych miast i odpowiedzialnych stanowisk. W winie każdy może znaleźć to, czego potrzebuje i czego nie doświadcza tego na co dzień. A dobre wino odnajdziemy nigdzie indziej jak w prawdziwej, dobrej winiarni. Czym jest prawdziwa winiarnia?

Miejsce spotkań

Wiele osób, słysząc „dobra winiarnia”, pomyśli zapewne – ot, po prostu ładniejsza nazwa dla sklepu z winem. Jednak różnica jest zasadnicza – gdyż do sklepu przychodzimy po to, aby szybko coś wybrać, kupić, zapłacić i wyjść. W przypadku winiarni sprawa wygląda zupełnie inaczej: to trochę tak, jakby przyjść do znajomego pasjonata, który ma duży zbiór win. Do winiarni przychodzi się, by czegoś się dowiedzieć, poznać nową odmianę, degustować ją, podyskutować o doznaniach albo nowych odkryciach. A niekiedy i o życiu.

Winiarnia a „sklep z winem”

Winiarnia tym się różni od sklepu monopolowego i czegoś, co nazwalibyśmy „marketem z winem”, że nic nie dzieje się tam przypadkiem. Nieprzypadkowy jest i dobór win, i dobór pracowników – każdy z nich jest pasjonatem tego, co robi, a co za tym idzie – zna się na rzeczy i potrafi profesjonalnie doradzić. My tego nie musimy. Możemy być po prostu miłośnikami dobrego wina, możemy być dopiero na początku pasji odkrywania wina, możemy nie mieć jeszcze wyrobionych upodobań. A możemy też już to wszystko mieć – oczekiwania, upodobania i wiedzę – ale szukamy nowych doznań. Wtedy z pomocą przyjdzie nam ktoś, kto będzie umiał zaproponować coś nowego.

Dobry wybór

W Polsce z każdym rokiem zainteresowanie dobrym winem rośnie, dlatego winiarni jest coraz więcej. Działa to oczywiście na korzyść miłośników wina, bo i wiedza na ten temat jest coraz większa, i wybór jest coraz lepszy. Dobrą winiarnię można poznać jednak po tym, że nie oferuje ona wszystkiego, czyli tak naprawdę niczego – ilość gatunków, szczepów i odmian wina jest tak liczna, że trudno byłoby je zmieścić w jednym miejscu. Dlatego też winiarnie mają swoje specjalizacje – jedni specjalizują się w winach Hiszpańskich, inni we Włoskich, w winach z północy Francji, a jeszcze inni – np. skład wina Fort Okęcie – w winach południowofrancuskich. Gwarantuje to jednolitość oferty i wysoce specjalizacyjną wiedzę. Oraz to, że w zakresie win z tego rejonu możemy tu znaleźć nawet bardzo niszowe pozycje, na które nie byłoby miejsca w sklepie, którego wybór nie jest tak jednorodny.

śr. ocena 0 / głosów 0