Znaczenie wydajnej wentylacji basenowej

Do komfortowego użytkowania pływalni nie wystarczy olimpijski basen, trampolina, solidne słupki ani nowoczesne szatnie i prysznice. Te elementy na nic się zdadzą, jeżeli w hali nie będzie odpowiedniej wentylacji basenowej. Dlaczego jest to aż tak ważne? Odpowiedzi udzielamy w poniższym artykule.

Jak na stan hali basenowej wpływa parowanie wody oraz nadmiar wilgoci?

Podczas eksploatacji basenu niewątpliwym problemem może okazać się parowanie wody zarówno z powierzchni basenu głównego oraz basenów pobocznych i brodzików czy jacuzzi, jak również z podłogi i powierzchni ciała pływających osób. Wszystkie powyższe informacje pomogą w wyliczeniu zapotrzebowania na powietrze w hali basenowej (należy również uwzględnić minimalną jego ilość, która jest wymagana ze względów higienicznych), pozwalające na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności oraz doborze odpowiedniej wentylacji basenowej.

Należy mieć bowiem świadomość, że nadmiar wilgoci negatywnie wpływa na komfort ludzi, którzy korzystają z pływalni oraz na konstrukcję budynku – ściany mogą niszczeć, przy udziale pary wodnej rozwinąć się może korozja oraz grzyb, a okna będą parować, jeżeli są źle zaizolowane, a temperatura wewnątrz hali osiągnie wartość punktu rosy. Aby zapobiec tym przykrym wydarzeniom, należy odpowiedni rozprowadzić powietrze nawiewane po obiekcie – nakierować je wzdłuż ścian i okien, a wilgotne usuwać z przeciwległej części hali basenowej. Ponadto ciśnienie na pływalni powinno być niższe niż ciśnienie zewnętrzne, dzięki czemu wilgoć nie osiądzie na ścianach, przez co wydłuży się żywotność konstrukcji.

Czy warto skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców?

Dokładna analiza projektu architektonicznego hali basenowej pozwala na zainstalowanie odpowiedniej wentylacji zapewniającej doprowadzenie powietrza do wszelkich newralgicznych miejsc obiektu. Warto o tym pamiętać, ponieważ w dużym pomieszczeniu znajdują się miejsca, które wymagają własnego rozwiązania wentylacji, takie jak: okna, witryny, zaułki czy wieża zjeżdżalni będąca najwyższym punktem na hali, dzięki czemu kumuluje niekorzystne parametry powietrza. Profesjonalny montaż wydajnej wentylacji basenowej oferuje firma AstralPool z Wrocławia, której oferta obejmuje ponad 20 000 różnego rodzaju produktów, ale przede wszystkim jest to uznany producent kompletnego wyposażenia basenowego oraz projektant i wykonawca basenów przydomowych i hotelowych.

śr. ocena 5 / głosów 2