“Zielone osiedla” – nowy trend mieszkaniowy

Obecnie w budownictwie mieszkaniowym można zauważyć kilka przodujących trendów. Jednym z nich są coraz to nowsze rozwiązania ekologiczne. Deweloperzy dokładają starań, aby wychodzić naprzeciw rosnącym wymaganiom kupujących i realizują projekty mieszkaniowe z poszanowaniem środowiska i zdrowia ludzi. Kupujący coraz częściej zwracają uwagę na otoczenie. Ważna dla nich jest bliskość zieleni i terenów rekreacyjnych.

Dlaczego zielone osiedla są tak popularne?

Ekologia jest obecnie w modzie. Coraz więcej Polaków chce się ekologicznie odżywiać i żyć w zgodzie z naturą, stąd wiele z nich poszukując czterech ścian, wybiera właśnie zielone osiedla. Poza obserwowaniem, jak będzie wyglądało przyszłe mieszkanie, dla nowych właścicieli coraz bardziej liczy się otoczenie osiedla oraz przestrzenie wspólne.

Zielone tereny są bardzo ważne dla osób poszukujących mieszkań, gdyż stanowią one przestrzeń do odpoczynku, regeneracji, aktywności fizycznej oraz spotkań towarzyskich. Osoby mieszkające na zielonych osiedlach, z okien mają widok na tereny zielone z wydzielonymi strefami rekreacyjnymi – zauważa nasz rozmówca reprezentujący Gryf Development ze Szczecina, dewelopera, który specjalizuje się w budowie i sprzedaży kameralnych, zamkniętych osiedli mieszkaniowych.

Jak zaprojektowane są zielone osiedla?

Domy mieszkalne na zielonych osiedlach wykorzystują w większości naturalne surowce, np. kamień i szkło, a do budowy używa się zdrowych dla ludzi i otoczenia materiałów. Osiedla posiadają mieszkania z wydzielonymi ogródkami, tarasami czy balkonami, które stwarzają dodatkową powierzchnię do wypoczynku. Są tak zaprojektowane, aby zachęcały mieszkańców do odpoczynku na świeżym powietrzu, jazdy na rowerze, spacerów czy zabawy z dziećmi na placu zabaw. Są często usytuowane tak, aby zapewnić dogodny dojazd do centrum komunikacją miejską lub samochodem. Przykładem osiedla mieszkalnego ceniącego sobie kontakt z naturą jest np. osiedle Bukszpanowa Bezrzecze albo osiedle Nad Stawem w Karwowie, gdzie do dyspozycji mamy własne podwórko, w otoczeniu zieleni i stawu.

Zastosowane w zielonych osiedlach rozwiązania są korzystne nie tylko dla środowiska, ale również pozwalają obniżyć koszty utrzymania mieszkania. Domy projektowane są w ten sposób, aby okna były bardziej przestrzenne, co pozwala w większym stopniu wykorzystać światło dzienne i tym samym zużywać mniej energii. Coraz więcej domów mieszkalnych posiada system inteligentnego domu, który zwiększa wygodę mieszkańców, oraz przynosi im wiele korzyści. Mieszkańcy mogą zdalnie regulować temperaturę w mieszkaniu, czy uruchamiać urządzenia za pomocą regulacji przepływu prądu w gniazdku, co przekłada się na realne oszczędności w rachunkach.

śr. ocena 5 / głosów 1