Zasady montażu szaf wnękowych

Pojemna szafa to obowiązkowy mebel w każdym domu. Aby jej użytkowanie było wygodne, powinna być dostosowana do warunków panujących w pomieszczeniu, a więc przede wszystkim do jego rozkładu. We wnętrzach o niewielkiej powierzchni lub o nietypowym rozkładzie, często ustawienie standardowej szafy okazuje się mało praktyczne. Wtedy najlepszym rozwiązaniem okazuje się szafa wnękowa.

Błędem byłoby twierdzenie, że szafy wnękowe przeznaczone są wyłącznie do mało ustawnych wnętrz. Przeciwnie, również w dużych, przestronnych pomieszczeniach warto zastanowić się nad wykonaniem zabudowy wnękowej. W tym przypadku nie kierujemy się wyłącznie względami praktycznymi, ale także wysoką estetyką, jaką zapewnia to rozwiązanie. O czym należy pamiętać, decydując się na szafę pod zabudowę?

Szafy wnękowe – moda na wygodę

Nie ulega wątpliwości, że szafy wnękowe są od pewnego czasu szalenie popularnym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz. Najczęściej spotykamy je w sypialniach oraz przedpokojach mieszkań prywatnych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, montaż szafy wnękowej sprawdza się jako sposób na zagospodarowanie stosunkowo ciasnej przestrzeni, ponieważ taki mebel nie zajmuje wiele miejsca.

Elementem dodatkowo podnoszącym funkcjonalność szafy pod zabudowę są drzwi przesuwne. Rezygnacja z otwieranych skrzydeł na rzecz rozsuwanych drzwi na prowadnicach, pozwala wygodnie korzystać z mebla, nawet gdy jest on ustawiony bardzo blisko innych sprzętów lub przegród architektonicznych (np. w wąskim korytarzu).

Wybierając szafę z drzwiami lustrzanymi lub ze szkła lacobel, zyskujemy dodatkowo efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Jednocześnie zabudowa wnęki gładką i elegancką płytą od sufitu aż po podłogę zawsze wprowadza do wnętrza wrażenie ładu i harmonii. Stąd zainteresowanie szafami wnękowymi również wśród właścicieli bardzo dużych domów.

Montaż szafy wnękowej

Szafy pod zabudowę wykonywane są na indywidualne zamówienie złożone u naszego autoryzowanego przedstawiciela lub w sklepie internetowym www.indecoplay.com. To oczywiste, biorąc pod uwagę, że mebel musi idealnie wkomponować się w istniejącą przestrzeń. Oparciem konstrukcyjnym szafy są trwałe elementy budynku, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem pracy nad jej tworzeniem konieczne jest wykonanie dokładnych pomiarów pomieszczenia lub wnęki pod zabudowę – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy INDECO.

Następnym etapem pracy jest wykonanie projektu i przygotowanie poszczególnych elementów szafy przez producenta. Sam montaż odbywa się oczywiście na miejscu, w domu lub firmie klienta. Obecnie najlepsi producenci starają się dostarczać klientom meble o konstrukcji umożliwiającej łatwy, samodzielny montaż w oparciu o przejrzystą instrukcję.

Montaż drzwi przesuwnych nowej szafy wnękowej sprowadza się do kilku prostych kroków. Najpierw trzeba zamocować górny i dolny tor, pamiętając o zachowaniu właściwej odległości od krawędzi szafy. Następnie należy wsunąć drzwi w bieżnię górnego toru i ustawić je na odpowiadającej bieżni dolnego. Na koniec pozostaje już regulacja drzwi, do czego wystarczy śrubokręt gwiazdkowy.

śr. ocena 5 / głosów 5