młot hydrauliczny

Zasady korzystania z młotów hydraulicznych

W pracach budowlanych wykorzystuje się ciężki sprzęt, którego zadaniem jest kruszenie i obróbka twardego podłoża. Trudno wyobrazić sobie plac budowy bez koparki wyposażonej w młot hydrauliczny, który umożliwi przeprowadzenie rozbiórki czy usuwania ciężkich elementów nawierzchni lub pozostałości fasad i fundamentów. W jaki sposób działa taki osprzęt i jak z niego korzystać?

Czym jest młot hydrauliczny?

To jeden z najczęściej wykorzystywanego osprzętu do prac budowlanych. Młot hydrauliczny jest przymocowany do ramienia koparki, a jego pracę napędza instalacja hydrauliczna. Wraz z ruchami pompy hydraulicznej zmienia się położenie młota, co generuje dużą siłę. Dzięki temu młot hydrauliczny poradzi sobie z rozbiciem i skruszeniem nawet ciężkich materiałów, takich jak beton, asfalt, fundamenty czy skały.

Ciśnienie powstałe w pompie oraz duża ruchomość ramienia koparki pozwalają na precyzyjne kontrolowanie położenia młota oraz jego siły nacisku. – Młoty hydrauliczne dostępne są w wielu modelach, które dopasowuje się do kategorii prac oraz parametrów koparki – mówi specjalista z firmy Arrowhead. – Urządzenie zakończone jest specjalnym grotem do kruszenia i rozbijania twardych materiałów – dodaje. Młoty hydrauliczne wykorzystywane są w wielu pracach, a ich wydajność w dużej mierze zależy od właściwego operowania osprzętem.

Zasady pracy z młotem hydraulicznym

W zależności od tego, do jakich prac ma być wykorzystywany młot hydrauliczny, stosuje się róże metody operowania osprzętem. Ważny jest nie tylko kąt wbicia grota, ale także siła
i częstotliwość nacisku na obrabianą powierzchnię. Wiele zależy również od parametrów koparki oraz umiejętności operatora, jednak istnieje kilka ogólnych zasad, w jaki sposób korzystać z młota hydraulicznego.

  • Przecinanie – grot młota wbija się pionowo w obrabiany materiał, przesuwając się wzdłuż przecinanej nawierzchni.
  • Kruszenie udarowe – stosuje się falowe drgania dłuta, aby w ten sposób wytworzona siła wygenerowała falę, osłabiającą twardą nawierzchnię kruszonego materiału.
  • Kruszenie – w tej metodzie dociska się grot do podłoża, aż do momentu pęknięcia, kontrolując jednocześnie położenie koparki.
  • Wyburzanie pionów – do wyburzenia konstrukcji pionowych przykłada się do nich grot pod kątem prostym, kontrolując ciśnienie hydrauliczne.

Przy pracy z młotem hydraulicznym muszą być zachowane szczególne zasady bezpieczeństwa. Kabina operatora musi być zamknięta ze względu na możliwe odpryski, które mogą stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

śr. ocena 5 / głosów 1