Zasady działania nowoczesnych bram garażowych

Podstawową funkcją bramy do garażu jest ochrona mienia. Brama ma przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo i sprawnie działać, czyli otwierać się i zamykać, kiedy tego potrzebujemy. Nowoczesne bramy garażowe bywają wyposażone w efektowne techniczne nowinki. Decydując się na nie pamiętajmy, że brak prądu czy inna awaria mogą się zdarzyć. I co wtedy? Według jakich zasad działają nowoczesne bramy garażowe?

Nowoczesność przy wyborze bramy bywa odczuwalna już na etapie decyzji dotyczących jej wyglądu. Często można kupić w jednym sklepie bramy zharmonizowane kolorystycznie i stylistycznie z roletami okiennymi, stolarką okienną i drzwiową, pasujące do fasady domu. Nowoczesność bram przejawia się w zautomatyzowaniu funkcji bramy i istnieniu dodatkowych zabezpieczeń na nagłe wypadki.

Istnieje kilka rodzajów nowoczesnych bram garażowych – wyjaśnia specjalista z firmy Fenti JSG w Szczecinie – Bramy uchylne, segmentowe, rolowane. Każda ma swoją specyfikę.

Automatyzacja bramy

Nowoczesne bramy można wygodnie otwierać ręcznie jak i za pomocą napędu elektrycznego. W razie awarii prądu napęd się łatwo odblokowuje i można otworzyć drzwi w sposób tradycyjny. Jest wiele nowinek technicznych: sterowniki na klucz, fale radiowe, piloty, programatory synchronizujące działanie bram wjazdowych z garażowymi, oświetleniem itp. Godne polecenia jest zainstalowanie fotokomórki na wypadek, gdyby dziecko lub zwierzę znalazło się pod bramą podczas jej zamykania. Dzięki fotokomórce brama zostanie w takim wypadku automatycznie zahamowana.

Brama uchylna

Bramy uchylne, zwane czasem płytowymi, otwierają się od dołu, na zewnątrz garażu. Przed taką bramą samochód zatrzymujemy w odległości 1 – 2 metrów przed wjazdem. Sprawdzają się w lokalizacjach, w których jest trochę przestrzeni, gorzej wypadają gdy trzeba wjeżdżać prosto z ulicy albo gdy podjazd jest zbyt krótki.

Brama segmentowa

To kolejna brama garażowa, otwiera się od dołu i przesuwa do góry bądź w bok. Brama segmentowa chowa się do wewnątrz garażu, więc nadaje się do miejsc, gdzie przed garażem nie ma zbyt dużo przestrzeni. Sprawdza się w niedużych garażach i przy niestandardowych kształtach bramy, takich jak owal czy zaokrąglony łuk. Potrzebna jest natomiast przestrzeń ścianie, orzy której brama segmentowa się otwiera.

Brama roletowa

Zwana też rolowaną, zawdzięcza swą nazwę budowie – składa się z dwuściennych profili z pianką poliuretanową, działa podobnie jak rolety, tylko jest bardzo masywna. Otwiera się do góry. Pasuje do wielu kształtów wjazdu, sprawdza się w niedużych garażach, przy krótkich podjazdach.

śr. ocena 5 / głosów 6