meble kuchenne na wymiar

Zasady doboru mebli kuchennych

Jeśli właśnie rozpoczynasz poszukiwania mebli kuchennych, prawdopodobnie już wiesz, które pomieszczenie w domu czy mieszkaniu przeznaczysz na tę przestrzeń. Kształt i wielkość kuchni w dużej mierze będzie wpływał na wybór odpowiednich mebli oraz ich późniejsze ustawienie. Podpowiadamy, co warto mieć na uwadze, urządzając kuchnię i jakich błędów się wystrzegać.

Kuchnia należy do użytkowych pomieszczeń w domu. Chociaż musi być przede wszystkim funkcjonalna i bezpieczna, może – a nawet powinna – być przy okazji ładna i przyjazna. Bez względu na to, czy urządzasz wnętrza nowego mieszkania, czy też przymierzasz się do generalnego remontu, zastanów się głęboko nad wyborem wyposażenia i jego optymalnym ustawieniem.

Aranżacja kuchni – rozmieszczenie sprzętów

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wielki wpływ na wygodę użytkowania kuchni ma dobrze przygotowany projekt. Tymczasem komfort, jaki zapewnia większość takich pomieszczeń nie jest wynikiem przypadku, ale przestrzegania ścisłych zasad urządzania takich pomieszczeń.

Pierwszą złotą zasadą urządzania kuchni jest rozmieszczenie poszczególnych stref na bazie tzw. trójkąta roboczego, który wyznaczają najważniejsze urządzenia kuchenne, czyli lodówka, zlew i kuchenka z piekarnikiem. Zachowanie odpowiednich odległości między tymi strefami, a także ich kolejności, zapewnia sprawne poruszanie się po kuchni w trakcie gotowania – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy FORMCOLOR.

Oczywiście, nie zawsze mamy możliwość zachowania odpowiednio dużych odstępów między poszczególnymi elementami. W maleńkich aneksach kuchennych trudno oddalić lodówkę od zewu na cały metr. W takiej sytuacji warto jednak pamiętać o zachowaniu większego dystansu między lodówką i kuchenką, których skrajnie odmienne działanie, w bezpośrednim sąsiedztwie będzie przekładać się na większe straty energetyczne w domu.

Wbrew pozorom, to w dużych kuchniach najłatwiej popełnić błędy, które znacznie utrudnią codzienną pracę nad posiłkami. Świetnym przykładem może być umieszczenie najważniejszych urządzeń AGD na dwóch przeciwległych ścianach i przerwanie w ten sposób ciągu roboczego. Taka aranżacja wymusza „bieganie” po kuchni, co w razie współpracy kilku osób grozi kolizjami i niebezpiecznymi wypadkami.

Idealne meble kuchenne

Swobodne korzystanie z szafek i blatów kuchennych również uzależnione jest od ich prawidłowego wyboru. Kluczową rolę odgrywa tutaj zachowanie odpowiednich wymiarów.

Wysokość szafek w górnym ciągu powinna wynosić od 40 do 100 cm, a ich głębokość nie przekraczać 30 cm. Dzięki zachowaniu takich wymiarów przechowywanie i wyjmowanie z nich przedmiotów będzie możliwie łatwe. W przypadku szafek górnych narożnych mówimy o wymiarach 60×60 cm.

Wysokość szafek w dolnym ciągu zależy od wymaganej wysokości blatów roboczych. Te z kolei pod względem grubości oraz szerokości na odcinku krawędź-ściana muszą być dostosowane do instalowanych pod nimi sprzętów (piekarnik, zmywarka, pralka) oraz mocowanego w nich zlewozmywaka.

W supermarketach budowlanych znajdziemy wiele propozycji tanich i całkiem ładnych mebli kuchennych. Niestety, bardzo często prezentują one wątpliwą jakość. Jednocześnie, zakup gotowych sprzętów grozi kłopotami z dopasowaniem ich wielkości i rozkładu do wymagań pomieszczenia.

Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zamówienie mebli kuchennych na wymiar, przy czym rozwiązanie to wcale nie musi być droższe. Profesjonalną wycenę projektu można zamówić on-line za darmo i bez zobowiązań. Korzyścią jest gwarancja, że wszystkie elementy aranżacji będą zgodne z naszymi oczekiwaniami i dopasowane do warunków panujących w domu.

śr. ocena 5 / głosów 1