pellet

Zasada działania linii do produkcji pelletu

Pellet zaliczany jest do grupy paliw ekologicznych. Najpopularniejszy obecnie pellet drzewny powstaje z odpowiednio oczyszczonych, rozdrobnionych i wysuszonych trocin, będących odpadem gospodarki tartacznej, meblarskiej czy też leśnej. Jak działają linie do produkcji pelletu? W naszym artykule postaramy się przybliżyć opis procesu produkcyjnego w przystępny sposób i przekonać, że jest to technologia w pełni ekologiczna.

Suszenie trocin

Pierwszy etap cyklu pracy całej linii produkcyjnej pelletu to dostarczenie mokrych trocin za pomocą ładowarki na zadołowany podajnik listwowy, który jest wyposażony w zgarniacz i płynną regulację przepływu materiału. Następnie trociny z podajnika są transportowane do separatora grubszych frakcji. Dzięki niemu większe kawałki drewna, desek i kamienie są odsiewane. Przesiane trociny trafiają do magazynu mokrego surowca z hydraulicznym systemem rozładowczym, z którego z kolei transportowane są na listwowy przenośnik i podawane do suszarni.

Tu materiał suszony jest do wilgotności 8-10% – mówi nam przedstawiciel firmy COMERC z siedzibą w Poznaniu. Wysuszony surowiec wpada następnie do komory rozprężnej suszarni, gdzie suche trociny oddzielane są od pary wodnej i czynnika suszącego.

Rozdrabnianie i prasowanie trocin na pellet

Kolejnym etapem produkcji pelletu jest transport materiału za pomocą przenośnika ślimakowego, gdzie dokonywany jest pomiar wilgotności. Para wodna i czynnik suszący poprzez cyklon, w którym materiał jest oczyszczany z drobnych części lotnych, są wprowadzane do atmosfery, natomiast oddzielony w cyklonie pył wraca przez śluzę do procesu produkcyjnego. Wysuszone trociny trafiają następnie do rozdrabniacza poprzez separatory: pneumatyczny i magnetyczny. Trociny rozdrabniane są za pomocą młyna bijakowego na właściwą, jednorodną frakcję, a następnie transporter pneumatyczny transportuje trociny do silosu, czyli magazynu suchego surowca. Z silosu suche i rozdrobnione trociny przewożone są do układu ostatecznego przygotowania materiału do granulacji. Jeśli surowiec tego wymaga, dodawany jest drugi komponent i następuje dokładna stabilizacja wilgotności materiału do poziomu 11-12%. Materiał trafia do zbiornika buforowego granulatora, a następnie do kondycjonera, czyli miksera. Do surowca dodawana jest para wodna o wysokiej temperaturze (180°C), co znacznie poprawia skleikowanie pelletu. W takiej formie surowiec trafia do granulatora, w którym trociny są prasowane i formowane. Jeszcze gorący materiał transportowany jest do chłodnicy, gdzie zostaje schłodzony i utwardzony. Gotowy, zimny już produkt trafia do przesiewacza, gdzie oddziela się go od pyłu i drobin, następnie trafia do zbiornika gotowego wyrobu, a pył i drobiny wracają do procesu produkcyjnego. Ostatni etap w procesie produkcyjnym pelletu to pakowanie gotowego produktu w big-bagi lub worki 10-15 kg.

śr. ocena 5 / głosów 1