Jak zamontować parapet zewnętrzny?

Parapet zewnętrzny zabezpiecza elewację budynku przed zawilgoceniem i zanieczyszczeniem, które mogłaby spowodować ściekająca woda czy inne czynniki atmosferyczne. To, czy parapet będzie spełniał swoje zadanie, zależy nie tylko od jego jakości, ale też od tego, jak go zamontujemy. O czym pamiętać podczas montażu parapetu zewnętrznego?

Parapet zewnętrzny – rodzaje, cel stosowania

Parapety zewnęrztne mają za zadanie ochronić fragmenty elewacji przed zalaniem i zawilgoceniem, a w rezultacie przed trudnym do usunięcia zagrzybieniem. Dzięki odpowiednio zamontowanym parapetom zewnętrznym elewacja pozostaje czysta na dłużej, co pozwala ograniczyć koszty remontów.

Parapety zewnętrzne mogą być wykonywane z różnych materiałów. Warunkiem jest tu odporność na zróżnicowane temperatury, nasłonecznienie, wilgoć i obciążenia np. śniegiem. Na rynku dostępne są parapety zewnętrzne wykonane z: PCV, stali, blachy aluminiowej, cegieł czy kształtek klinkierowych. Ta różnorodność sprawia, że parapety zewnętrzne to nie tylko osłona elewacji, ale też jej estetyczny akcent.

Montaż parapetu zewnętrznego – na co zwrócić uwagę?

Montaż parapetu zewnętrznego jest stosunkowo łatwy, lecz wymaga dozy dokładności. Aby parapet spełniał swoje zadania, musi być lekko nachylony ku podłożu – spadek powinien wynosić ok. 5°. Parapet powinien sięgać 30–40 cm poza fasadę budynku. Krawędź zewnętrzną należy uformować tak, aby ściekająca woda nie moczyła elewacji, lecz spływała wprost ku ziemi.

Parapet zewnętrzny wyposażony jest w kołnierz, który wprowadza się pod profil ościeżnicy. Wielu producentów okien z aluminium i PCV przystosowuje swoje wyroby do montażu parapetu. Okna drewniane trzeba dostosować poprzez wykonanie tzw. „wydry”, czyli odpowiedniego wrębu. Ewentualnie można montować parapet zewnętrzny do profilu okna, stosując taśmę rozprężną i przykręcając parapet do profilu.

Warto pamiętać o tym, aby nie tynkować bocznych krawędzi parapetu, ponieważ pod wpływem temperatury zmienia on długość. Uszczelnienie musi być elastyczne, aby rozszerzający się parapet nie uszkodził murów.

Szeroki wybór okien oraz innych artykułów związanych ze stolarką okienną można dostać na www.skladokien.pl. Tam też można liczyć na profesjonalne doradztwo.

śr. ocena 5 / głosów 4