Zalety trawy z rolki

Bez względu na powierzchnię ogrodu czy podwórka, najlepszą możliwością zagospodarowania podłoża jest trawnik. Zielona i soczysta trawa cieszy oko, tworząc przestrzeń przyjazną dla wszystkich użytkowników. Jednak wygląd nie jest jedyną zaletą trawników.

Trawnik jako przestrzeń rekreacyjna

Miękki dywan trawy to najlepsza przestrzeń rekreacyjna, jaką możemy wyobrazić sobie w pobliżu domu – przekonuje specjalista z firmy Green Flor. Naturalna zieleń trawnika koi nerwy dorosłych i daje bezpieczną przestrzeń do zabawy dzieci. Właściwie utrzymany trawnik o większej powierzchni umożliwia też uprawianie rozmaitych sportów, jak np. badminton czy dyscyplin zespołowych. To jednak wciąż nie wszystkie zalety posiadania trawnika.

Trawnik w służbie środowisku

Oprócz oczywistej przyjemności z użytkowania trawnika, warto zwrócić uwagę także na mniej rzucające się w oczy zalety jego posiadania. Trawa pełni niezwykle ważną rolę w przyrodzie, chroniąc inne elementy ekosystemu oraz człowieka przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak hałas i zanieczyszczenia powietrza. Gęsty trawnik efektywnie wycisza nadmiar dźwięków z otoczenia i skutecznie pochłania pyły oraz niebezpieczne gazy produkowane przez pojazdy.

Trawa, tak jak wszystkie rośliny, dostarcza do naszej atmosfery niezbędnego do życia człowieka tlenu. Co więcej, rozległe trawniki aktywnie wpływają na mikroklimat, nasycając powietrze wodą odparowywaną z liści. Do uprawy trawników na bardziej pochyłych terenach przekonuje fakt, że system korzeniowy trawników zapobiega obsuwaniu się gleby.

Dlaczego trawnik z rolki?

Jednym z głównych problemów i wątpliwości, które odwodzą właścicieli ogrodów od zakładania trawników, są początkowe trudności w hodowli trawnika z siewu. Własnoręcznie posiana trawa nie zawsze dobrze przyjmuje się na danej glebie, a zasiew, który można prowadzić wyłącznie 2 razy w roku (maj lub wrzesień) często ulega wypłukaniu lub ziarna wydziobuje ptactwo – tłumaczy nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Green Flor.

Rozwiązaniem tych trudności są trawniki z rolki, czyli gotowa trawa, którą można z powodzeniem pokryć dowolny teren o każdej porze roku. Trawa z rolki hodowana jest w specjalnych warunkach przez specjalistów, dzięki czemu do ogrodu trafia już jako dojrzały, zdrowy i silny trawnik. Do hodowli trawników z rolki wykorzystywane są najmocniejsze odmiany, przystosowane do wegetacji w naszych warunkach klimatycznych, a zatem właściciel trawnika nie musi się martwić o kłopotliwą pielęgnację. Zieleń pojawia się właściwie z dnia na dzień i nie wymaga przesadnych nakładów pracy podczas późniejszego użytkowania.

Dlaczego jesteśmy entuzjastami tego rozwiązania? Spróbujmy podsumować wszystkie plusy trawników z rolek. Ekspresowy efekt i możliwość niemal natychmiastowego użytkowania, możliwość założenia trawnika w dowolnym momencie w roku i na dowolnym terenie, nawet o dużym spadku, najwyższa jakość gatunkowa trawy wolnej od chwastów, to najważniejsze zalety charakteryzujące trawę w rolkach z profesjonalnej hodowli.

śr. ocena 5 / głosów 4