stolarka-alluminiowa

Zalety stolarki aluminiowej

Aluminium początkowo znajdowało zastosowanie przede wszystkim w budownictwie użytkowym, np. do budowy nowoczesnych budynków centrów handlowych i biurowców. Obecnie coraz chętniej wykorzystywane jest również w produkcji okien i drzwi dla obiektów mieszkaniowych. Jakie są zalety tego materiału?

Wysoka wytrzymałość mechaniczna

Przez wielu specjalistów ta właściwość aluminium jest uważana za jego najważniejszy walor. Nawet cienka aluminiowa rama jest w stanie  przenosić duże obciążenia bez ryzyka zmiany swojego pierwotnego kształtu. Oznacza ta, że aluminium może być w wykorzystywane do produkcji okien i drzwi o nawet bardzo dużej powierzchni.

Lekkość

Aluminium jest jednym z najlżejszych metali – wyjaśnia przedstawiciel firmy Okna Jachimczak. – Nawet wielkopowierzchniowe okna z aluminiowymi ramami są dużo lżejsze, a przez to łatwiejsze w transporcie i montażu, niż produkty o tej samej powierzchni wytwarzane z innych tworzyw.

Odporność na czynniki zewnętrzne

Wilgoć, wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV. Te wszystkie czynniki sprawiają stanowią poważne zagrożenie dla okien. Aluminium znane jest z tego, że doskonale sobie z nimi radzi. Zmiany temperatur nie powodują jego odkształcania się, wilgoć nie sprawia że pokrywa się rdzą czy porostami (np. grzybami, pleśnią, mchem) i nie zmienia swego kolorytu po wystawieniu na światło słoneczne. Dodatkowo – okna aluminiowe nie wymagają żadnej specjalnej pielęgnacji, poza myciem od czasu do czasu.

Znakomite właściwości izolacyjne

Ta właściwości aluminium jest istotna z punktu widzenia naszych finansów. Niska przepuszczalna ciepła przez aluminium sprawia, że nie ma takiego zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń. To z kolei oznacza niższe wydatki. Stolarka aluminiowa może być z powodzeniem wykorzystywana w budownictwie energooszczędnym.

Estetyka

Aluminium nie tylko prezentuje się bardzo estetycznie i nowocześnie, co decyduje o wyglądzie całego budynku z zewnątrz – doskonale pasują one do nowoczesnego budownictwa. Jego walorem jest również fakt, że ramy okienne są bardzo cienkie, a więc przepuszczając w ciągu dnia więcej światła, niż okna drewniane czy PCV o tej samej powierzchni. To sprawia, że wnętrza prezentują się dużo przytulniej, a przy okazji do ich oświetlenia potrzeba mniej energii elektrycznej. Ramy okienne mogą być wykonywane w różnych kolorach lub oklejane laminatem, który upodobni je do drewna.

Wady?

Stolarka aluminiowa nie jest oczywiście pozbawione wad. Najważniejsza z nich to wysoka cena – okna i drzwi z aluminium są dużo droższe, niż drewniane. Ponadto nie da się ich naprawiać. Uszkodzona rama aluminiowa nadaje się wyłącznie do wymiany. Na szczęście ich wytrzymałość i trwałość sprawiają, że bardzo trudno je uszkodzić podczas normalnego użytkowania.

śr. ocena 5 / głosów 5