Zalety segmentowych bram garażowych

Bram segmentowe należą do najchętniej wybieranych bram garażowych – wybiera je blisko 80% klientów budujących lub remontujących dom. Dlaczego cieszą się one taką popularnością? Jest to zasługą ich licznych zalet.

Sposób montażu

Bramy segmentowe montuje się od wewnętrznej strony ścian garażu na specjalnych prowadnicach. Takie rozwiązanie daje wiele korzyści. Po pierwsze – bramę można zamontować w praktycznie każdym otworze drzwi garażowych, niezależnie od kształtu nadproża, czyli ich górnej krawędzi. Po drugie prowadnica nie zmniejsza rozmiaru otworu, jak to jest między innymi w przypadki bramy uchylnej. Należy pamiętać, że różnica zaledwie kilku centymetrów może mieć już całkiem istotny wpływ na wygodę wprowadzania auta do garażu. Po trzecie – dzięki prowadnicom brama jest szczelna na przewiewani na wszystkich swoich krawędziach. Jest to szczególnie istotne w przypadku garażu wbudowanych w bryłę domu lub do nich dostawionych – po ociepleniu brama charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną, dlatego nie ma konieczności intensywnego ogrzewania garażu. Oznacza to z kolei niższe wydatki.

Oszczędność miejsca

Ze względu na sposób montażu oraz otwierania się bramy, nie wychodzi ona poza lico garażu. Dlaczego jest to tak istotne?

– Charakterystyczne dla bram uchylnych jest to, że przy otwieraniu zakreślają one pewien łuk przez garażem – mówi specjalista firmy Grażka Konstrukcje StaloweŻeby się móc w pełni otworzyć potrzebują wolnego miejsca.

Problem ten nie dotyczy bram segmentowych, które po prostu „zwijają się” ku górze lub na bok. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zatrzymać samochód tuż przed bramą, bez obaw, że w trakcie otwierania zostanie on uszkodzony. Bramy garażowe sprawdzą się przede wszystkim na krótkich podjazdach między licem garażu a bramą wjazdową oraz w garażach postawionych blisko ulicy, gdzie każdy centymetr wolnej przestrzeni jest bardzo istotny.

Bezpieczna konstrukcja

Bramy segmentowe zbudowane są z jednakowych, podłużnych elementów, między którymi znajdują się elastyczne łączniki. Taka konstrukcja zapewnia bardzo wysoki poziom odporności na uszkodzenia, które mogą powstać np. podczas próby włamania.

Rodzaje bram segmentowych

Bramy segmentowe dostępne są na rynku w dwóch rodzajach. Pierwszy z nich, spotykany najczęściej, zbudowany jest z poziomych segmentów, które otwierają się ku górze i stopniowo przechodzą na prowadnice umieszczone pod stropem garażu. W uzasadnionych przypadkach, np. kiedy pod sufitem znajdują się inne instalacje, uniemożliwiające montaż prowadnic górnych, stosuje się bramy otwierane na bok. Dużym atutem takiej bramy jest fakt, że nie trzeba jej otwierać w pełni, żeby móc wejść do garażu – wystarczy ją nieco uchylić.

śr. ocena 5 / głosów 1