Zalety drewnianej stolarki okiennej

Jeszcze kilkanaście lat temu drewno było podstawowym materiałem wykorzystywanym do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej. W ciągu wielu lat zaczęto chętniej stosować różnego rodzaju tworzywa, jednak w ostatnim czasie można zauważyć wielki powrót do tego naturalnego materiału. Jakie są największe zalety drewnianej stolarki okiennej, które wpływają na jej popularność?

Wybór właściwego drewna to podstawa

Warto zauważyć, że nie każdy rodzaj drewna ma podobne właściwości. Dlatego właśnie należy zwrócić szczególną uwagę na to, jaki gatunek został wykorzystany do produkcji okien. Najczęściej stosowanymi są dąb i sosna. Szczególnie ten pierwszy gatunek jest bardzo odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na wilgoć. Coraz częściej jednak wykorzystuje się egzotyczne gatunki drewna – wśród najpopularniejszych można wymienić iroko.

Jakie są zalety drewnianej stolarki okiennej?

Drewniane okna mają ogrom zalet. Wśród najpopularniejszych można wymienić mnogość różnych modeli, dopasowanych do indywidualnych wymagań. Mowa tutaj zarówno o kształtach, jak i o kolorach. Nawet w przypadku wyboru jasnego drewna, np. sosny, można go dodatkowo pomalować wybranym lakierem. Ciekawą opcją jest także możliwość rzeźbienia drewna, stosując dowolne wzory. Daje to ogromne możliwości aranżacyjne. Ponadto okna drewniane są szczelne, dzięki czemu gwarantują bardzo dobre wygłuszenie.
Z uwagi na trwałość niektórych gatunków drewna specjaliści zwracają także uwagę na ich wytrzymałość przez wiele lat. Jak zauważa pracownik firmy Stolarstwo. Inżynier Szymon SUCHOŃ:

Wysokiej jakości okna drewniane to gwarancja wytrzymałości nawet na ponad sto lat. Oczywiście nie bez znaczenia jest właściwa pielęgnacja, która w dużym stopniu przyczynia się do braku widocznych zmian – dodaje.

Czy drewniana stolarka okienna ma jakieś wady?

Każde, nawet najlepsze rozwiązanie ma także swoje wady. W przypadku drewnianych okien można mówić o znacznie wyższej cenie. Jednak biorąc pod uwagę kwestie wytrzymałości – jest to bardzo dobra inwestycja. Niektórzy jako wadę zaliczają także konieczność specjalnej pielęgnacji, która powinna być wykonywana co kilka lat. Są to jednak niewielkie wady, które nie są bardzo odczuwalne w stosunku do zalet, jakimi wyróżnia się drewniana stolarka okienna.

Czy warto zdecydować się na drewnianą stolarkę okienną?

Kilka lat temu drewno było podstawowym materiałem wykorzystywanym podczas produkcji stolarki okiennej. Obecnie wiele się zmieniło. Drewniane okna traktowane są jako symbol luksusu, na który mogą pozwolić sobie wyłącznie nieliczni. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, a przede wszystkim dobrze prezentujące się wizualnie. Na pytanie, czy warto zdecydować się na drewnianą stolarkę okienną, specjaliści odpowiadają, że owszem – pod warunkiem, że produkty te będą idealnie dopasowane do potrzeb, a także do pomieszczeń, w których mają być zastosowane. To podstawa, o której nie należy zapominać.

śr. ocena 5 / głosów 3