Zalety balustrad ze stali

Balustrady – na balkonach, tarasach czy przy schodach – pełnią przede wszystkim funkcję użytkową, zapewniając bezpieczeństwo i chroniąc przed upadkiem, często z dużej wysokości. Pełnią również istotne rolę w aranżacji przestrzeni, stanowiąc ważny element wystroju. Materiałem, który pozwala pogodzić te dwie funkcje – praktyczną i estetyczną – jest stal. Czym charakteryzują się stalowe balustrady?

Przede wszystkim: trwałość

Jak w przypadku każdego elementu wyposażenia naszych domów i mieszkań, tak i w przypadku balustrad, czy to barierek na balkonie, czy poręczy przy schodach, zależy nam na jak największej trwałości wybranego rozwiązania. Pod tym względem stal jest znakomitym rozwiązaniem, chociaż istotne znaczenie ma tu wybór odpowiedniego gatunku tego materiału.

Wyjaśnia to przedstawiciel Zakładu Metalowego w Tanowie pod Szczecinem: Poszczególne odmiany stali charakteryzują się różnymi właściwościami. W przypadku balustrad warto postawić na stal nierdzewną, która dzięki dodatkom stopowym jest odporna na korozję, a także uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania czy uderzenia. Niezwykle trwała i wytrzymała, potrafi zachować estetyczny wygląd przez wiele lat, nawet przy intensywnej eksploatacji. W warunkach zewnętrznych dobrze sprawdzi się natomiast stal nierdzewna kwasoodporna, której nie zaszkodzą związki występujące w opadach atmosferycznych, co jest szczególnie istotne w większych miastach, przy ulicach czy w innych miejscach, gdzie powietrze jest mocno zanieczyszczone przez emisję spalin. Do zalet balustrad stalowych należy również ich łatwa konserwacja. Czyszczenie tego materiału jest bardzo proste – wystarczy przemywać je wodą z dodatkiem delikatnych detergentów. Dzięki temu na długo zachowają efektowny wygląd.

Estetyka na najwyższym poziomie

Drugim kryterium decydującym o wyborze elementów wyposażenia domu jest estetyka. Zależy nam, by nasze posesje prezentowały się nienagannie, dlatego dbamy o ich harmonijny wystrój i wysoką jakość zastosowanych rozwiązań. Wszystko to przemawia na korzyść stali, która zapewnia doskonały efekt wizualny. Jest eleganckim, uniwersalnym tworzywem, które dobrze wygląda samodzielnie, jak i świetnie komponuje się z innymi materiałami, m. in. drewnem, kamieniem, cegłą i szkłem. Dzięki temu balustrady ze stali z łatwością dopasujemy do każdego stylu, zarówno do klasycznych wnętrz, modnych skandynawskich aranżacji, czy do bardziej nowoczesnych, wręcz industrialnych przestrzeni. Warto przy tym zaznaczyć, że balustrady ze stali mogą być wykończone w różny sposób. Dostępne są zarówno modele polerowane na wysoki połysk, które odbijają światło i pięknie się błyszczą, ale można się również zdecydować na powłokę satynową o matowym wykończeniu. To nie koniec możliwości, jakie daje stal, którą można z łatwością formować i dzięki temu uzyskać różne kształty balustrad, nawet najbardziej oryginalne formy słupków i poręczy. Nic więc dziwnego, że stalowe balustrady cieszą się tak dużą popularnością.

śr. ocena 5 / głosów 4