Brama garażowa

Zalety automatycznych bram garażowych

Bramy garażowe, które będą miały odpowiednio dobraną automatykę, nie wymagają tego, by kierowca za każdym razem wysiadał z samochodu w celu otwierania i zamykania garażu. Za pomocą pilota bramę możemy otworzyć zanim jeszcze dojedziemy do posesji. Zautomatyzowaną bramę najlepiej jest instalować na etapie budowy domu. W przypadku montażu automatyki do istniejącej już bramy trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Wysoki komfort użytkowania

Automatyka w bramie garażowej stwarza duży komfort podczas codziennego użytkowania. Przede wszystkim kierowca, który chce wjechać do swojego garażu, nie musi wychodzić z samochodu. Podobnie jest z wyjazdem – wystarczy kliknąć w odpowiedni przycisk na pilocie i  możemy wsiadać do samochodu. Nie tracimy czasu na ręcznie otwieranie i zamykanie po każdym wyjeździe. Brama otwiera się za pomocą fal radiowych sterowanych pilotem. Najbardziej jednak docenimy automatykę w przypadku dużych opadów. Nie musimy wtedy opuszczać auta, ubierać się w okrycie wierzchnie i na deszczu otwierać bramy. Zasięg radiowy zazwyczaj sięga od kilkudziesięciu do kilkuset metrów, dlatego już dużo wcześniej możemy przygotować garaż do wjazdu.

Na co zwrócić uwagę przy montażu?

Instalacja automatyki możliwa jest w każdym rodzaju bramy garażowej, jednak należy przewidzieć dla niej odpowiednią przestrzeń. Najlepszym rozwiązaniem jest wstawienie zautomatyzowanej bramy podczas budowy, ponieważ zadbamy wtedy także o doprowadzenie instalacji elektrycznej. Chociaż automatykę możemy instalować w bramach różnego typu, napędy, które oferują producenci, różnią się ciężarem, prędkością pracy oraz częstotliwością hałasu. Zazwyczaj jednak wydobywający się dźwięk nie jest uciążliwy. Brama automatyczna chroni także przed nieproszonymi osobami. Natomiast w przypadku przerwy w dostawie prądu nie da się jej otworzyć z zewnątrz.

Czy warto wstawiać bramę bez automatyki?

Ze względu na dopasowanie siłownika do masy skrzydła bramy, najlepszym rozwiązaniem jest montaż bramy wraz z automatyką. Bramę można zautomatyzować po czasie, jednak wiąże się to z dopasowaniem właściwej mocy i trudniejszym montażem. W takich przypadkach trzeba kierować się współczynnikiem siły w stosunku do masy bramy oraz prędkości otwierania.

Specjalista z firmy Rapi w Warszawie dodaje: Źle dobrany napęd może nie udźwignąć bramy garażowej, dlatego instalację automatyki bezpieczniej jest zlecić fachowcom.

śr. ocena 5 / głosów 1