zadaszenie-tarasu

Zadaszenie tarasu. Co warto wiedzieć?

Daszek nad tarasem to wygodne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się możliwością korzystania z tarasu nawet w niezbyt sprzyjających warunkach, na przykład w czasie opadów deszczu lub bardzo intensywnych upałów. Decyzję o zamontowaniu zadaszenia warto bardzo dokładnie przemyśleć, żeby uniknąć ewentualnych komplikacji. Oto kilka rzeczy, które warto wcześniej wiedzieć.

Czy do budowy zadaszenia potrzebne jest pozwolenie?

W określonych sytuacjach przebudowa budynku wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. Czy tak jest i w przypadku zadaszenia tarasów. Odpowiedź brzmi: nie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pozwolenie na przebudowę budynku wymagane jest, jeśli w wyniku tej przebudowy budynek zwiększy obszar swojego oddziaływania – wyjaśnia specjalista firmy Almont SystemZadaszenie nie powoduje takiej zmiany, zatem wystarczy, że zgłosimy chęć wykonania takiej konstrukcji.

Nie mniej należy pamiętać, że zadaszenia powinno być wykonane w zgodzie z zasadami wiedzy technicznej. Dzięki temu konstrukcja będzie bezpieczna w użytkowaniu i trwała.

Z czego wykonuje się zadaszenia tarasów?

Firmy zajmujące się wykonywaniem zadaszenia tarasowego proponują swoim klientom najczęściej dwa rozwiązania materiałowe – drewno oraz tworzywa sztuczne w połączeniu ze szkłem. Każde z nich ma swoje plusy i minusy. Zadaszenia drewniane bardzo dobrze prezentują się przede wszystkim przy domach wykonanych w klasycznym stylu, wymagają jednak okresowej konserwacji. Zadaszenia przeszklone wykonane na poliwęglanowym szkielecie są znacznie bardziej trwałe, można je wykonywać w najróżniejszych kolorach, pod względem estetycznym są bardzo uniwersalne. Przeszklenie sprawia ponadto, że światło słoneczne nie jest w całości blokowane i może wpadać do pomieszczeń sąsiadujących z tarasem. Z drugiej strony takie rozwiązanie sprawia, że zadaszenie nie daje dość cienia w okresie intensywnych upałów.

Od czego zależy koszt zadaszenia?

Koszt wykonania zadaszenia nad tarasem uzależniony jest od kilku czynników. Między innymi:

  • Wielkości zadaszenia – generalna zasada brzmi, że większe zadaszenia kosztują więcej, niż te o mniejszej powierzchni
  • Materiały – czyli ich rodzaj oraz ilość. Drewno jest materiałem droższym, niż tworzywa sztuczne, jego cena jest uzależnione również od gatunku drzewa.
  • Rodzaj zadaszenia – konstrukcje zadaszeniowe mogą być produkowane seryjnie bądź wykonywane na zamówienie. W tym drugim przypadku ceny są zazwyczaj znacznie wyższe, bowiem uwzględniają koszt wykonania indywidualnego projektu. W przypadku zadaszeń seryjnych wykonawcy często dają możliwość nieznacznego dostosowania produktu do wymiarów tarasu. Ponadto warto wiedzieć o podziale na zadaszenia przyścienne i wolnostojące – te drugi nie są montowane do ścian i są przeważnie droższe od konstrukcji przyściennych o analogicznych parametrach.
śr. ocena 5 / głosów 6