Parapet

Z jakich materiałów są wykonywane parapety?

Parapet to nie tylko półka, na której możemy ustawić rośliny doniczkowe. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale pełnią one również inne, bardzo istotne funkcje – chronią ścianę pod oknem przez zawilgoceniem i wpływają na jakość cyrkulacji ciepła w mieszkaniu. W dzisiejszych czasach wybór parapetów jest ogromny, a głównym czynnikiem wpływającym na ich jakość, jest materiał z jakiego zostały wyprodukowane.

Parapety zewnętrzne

Parapety montowane po zewnętrz, czyli tak zwane podokienniki, mają za zadanie odprowadzaniu wody spod okna i chronienie przez zamoknięciem ściany w miejscu montażu okna. Do ich wykonania zazwyczaj wykorzystuję się blachę stalową, ponieważ jest to rozwiązanie najtańsze, a jednocześnie bardzo skuteczne. Ocynkowana blach jest odporna na korozję, a ponadto można ją ozdobić przy użyciu okleiny – tak jak w przypadku parapetów z oferty firmy Kratex, w których produkcji używa się okleiny drewnopodobnej. Dzięki temu parapet doskonale pasuje do drewnianych okien. Alternatywnym rozwiązaniem są parapety z aluminium, które wykazuje naturalną odporność na korozję. Minusem metalowych parapetów jest fakt, że są one dość głośne – w czasie deszczu wyraźnie będziemy słyszeć krople uderzające o blachę. Jeśli chcemy tego uniknąć, możemy zainwestować w podokienniki z płytek ceramicznych, żywicy epoksydowej lub naturalnego kamienia. Należy się jednak wtedy liczyć z większymi wydatkami.

Parapety wewnętrzne

Ponieważ parapety montowane wewnątrz pomieszczeń nie muszą być tak odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – wilgoci, niskich i wysokich temperatur, promieniowania słonecznego – do ich wytworzenia stosuje się szerszą gamę materiałów. Podstawą oferty jest polichlorek winylu, czyli popularne PCV, które charakteryzuje się przede wszystkim wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, lekkością oraz niską ceną. W celach dekoracyjnych mogą być pokrywane okleiną imitującą inne surowce, np. drewno czy marmur. Są ponadto bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości i nie wymagają szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Podobne cechy posiadają parapety z MDF, czyli drewnopochodnego materiału, który stanowi idealny podkład dla forniru. Dzięki temu parapety MDF są najlepszym wyborem, jeśli chcemy wprowadzić do pokoju nieco naturalnej, ciepłej estetyki. Jeśli z kolei jesteśmy miłośnikami kamieni naturalnych, odpowiednim rozwiązaniem będzie aglomarmur, czyli tworzywo powstające z połączenia okruchów marmuru z żywicami epoksydowymi w proporcji 9:1. Materiał ten odznacza się bardzo wysoką estetyką, dużą wytrzymałością, a dzięki gładkiej powierzchni jest łatwy w utrzymaniu w czystości.

śr. ocena 0 / głosów 0