meble drewniane

Z jakich gatunków drewna wykonuje się meble?

Istnieje wiele gatunków drzew liściastych i iglastych, jednak kilka z nich jest szczególnie chętnie wykorzystywanych przez producentów mebli. Różnią się od siebie przede wszystkim kolorem, usłojeniem, wytrzymałością i oczywiście ceną.

Sosna

Zacznijmy od tego powszechnie występującego na półkuli północnej drzewa iglastego. Drewno sosnowe jest beżowo-żółte i posiada kremowe, bardzo szerokie usłojenie. Jest często stosowane w meblarstwie, ponieważ nie tylko szybko rośnie, ale także łatwo poddaje się obróbce i barwieniu. To drzewo wytrzymałe i sprężyste. Meble sosnowe docenią przede wszystkim alergicy, ponieważ posiadają one właściwości elektrostatyczne, które nie powodują zawirowań kurzu w pomieszczeniach. Są obecnie najpopularniejszymi i najchętniej kupowanymi meblami drewnianymi. Cenionymi ze względu na przystępną cenę i dużą wytrzymałość.

Buk

Jest drzewem długowiecznym, rośnie powoli, ale powszechnie w całej Europie. Wysoką wartość użytkową osiąga dopiero po przekroczeniu 100 lat. To cenny surowiec – jest twardy i dobrze znosi duże obciążenia. Przed obróbką, buk często poddawany jest działaniu pary wodnej, zabieg ten zabezpiecza drewno przed późniejszymi zniekształceniami. Meble bukowe są cenione przede wszystkim za swój wyjątkowy kolor i ciekawy rysunek słojów. Ładnie wyglądają nawet niemalowane i niebejcowane.

Dąb

Nikomu nie trzeba wyjaśniać, że drewno dębowe jest cenne. Dzięki swojej wytrzymałości i odporności na ścieranie, dąb od wieków wykorzystywany jest do produkcji mebli najwyższej jakości. Ma jasny kolor, który z biegiem lat delikatnie ciemnieje, nadając meblom szlachetności. Istnieje wiele rożnych odmian dębu, dlatego mogą występować niewielkie rozbieżności w wyglądzie dębiny. Dąb sprawdza się nie tylko do produkcji mebli, ale także podłóg i schodów.

Jesion

Drzewo cenione przede wszystkim ze względu na swoje właściwości – twardość, nieustępującą drewnu dębowemu i wyjątkową sprężystość. Ma jasnożółty, słoneczny kolor i delikatne, równomierne usłojenie. Jesion często stosowany jest do produkcji mebli kuchennych, ponieważ, dzięki jego licznym odcieniom, łatwo dopasować go do każdego wnętrza.

Klon

To drzewo liściaste rosnące na półkuli północnej. Drewno klonowe jest jasne i ma różną twardość – w zależności od odmiany. Znajduje zastosowanie nie tylko do produkcji mebli, ale także w innych branżach. Z drewna klonowego powstają między innymi: mechanizmy klawiszowe i pudła rezonansowe. Ze względu na wysoką twardość, z klonu wytwarza się także rękojeści narzędzi oraz części rozmaitych maszyn.

Olcha

Służy nie tylko do wyrobu mebli, ale także instrumentów muzycznych. Jest ceniona, ponieważ odznacza się szybkim wzrostem i bardzo charakterystycznym pomarańczowym drewnem. Olcha rośnie na podmokłych terenach i ma bardzo niewielkie wymagania. Meble olchowe lepiej sprawdzają się we wnętrzach mieszkań, niż choćby w ogrodach. Jest to drewno dość miękkie i podatne na uszkodzenia.

Oczywiście to nie wszystkie gatunki drzew wykorzystywane w meblarstwie. Oprócz wymienionych, meble produkuje się także z brzozy, mającej charakterystyczne białe drewno z żółtym odcieniem (wykorzystywana do produkcji sklejki drewnianej), czereśni, orzecha, ale także i z innych egzotycznych gatunków drzew. Jednym z najcenniejszych są brunatnoczerwony mahoń i heban o bardzo ciemnym lub nawet czarnym kolorze.

Jeśli masz problem z wyborem rodzaju drewna, najlepiej zrobisz kontaktując się bezpośrednio z zakładem stolarskim. Pracownicy doradzą Ci rodzaj i kolor drewna, optymalnie dopasowany do Twoich oczekiwań. Z kolorami próbek drewna możesz także zapoznać się na stronie Stolarni Przybylski.

śr. ocena 4.8 / głosów 4