Wybór mieszkania a kryterium lokalizacji

Kupno mieszkania to dla większości z nas najpoważniejsza inwestycja w całym życiu. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Jednym z głównych czynników decydujących o wartości danego mieszkania jest jego lokalizacja. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierają miejsce, w którym zamieszkamy.

Centrum czy przedmieścia?

Na atrakcyjność lokalizacji mieszkania składa się wiele czynników. Pierwszym, który omówimy jest odległość od centrum miasta.

Generalnie im mniejszy dystans dzieli wybrane przez nas mieszkanie od śródmieścia, tym wyższą cenę zapłacimy za metr kwadratowy – mówi przedstawiciel firmy Adma DevelopmentDotyczy to zarówno mieszkań z rynku wtórnego, jak i nowego budownictwa. Zdarza się, że cena za metr w centrum jest nawet dwukrotnie wyższa od ceny metra na przedmieściach. Nie należy jednak przy zakupie sugerować się jedynie ceną mieszkania, bowiem zarówno śródmieście, jak i obrzeża miasta mają swoje plusy oraz minusy. Różnica w kosztach wynika głównie z tego, że centrum postrzegane jest jako bardziej reprezentatywne – to w centrach mają siedziby ważne instytucje państwowe i firmach

Jakość komunikacji

Przed zakupieniem mieszkania koniecznie należy zwrócić uwagę na to, jak skonstruowana jest okoliczna infrastruktura drogowa. Czy mamy stamtąd łatwy i szybki dojazd do pracy lub szkoły, czy w pobliżu działa komunikacja miejska, a jeśli tak, to czy obecne połączenia zapewniają nam wygodny dostęp do najważniejszych punktów miasta. Nie da się ukryć, że na wyborze może zaważyć fakt, czy sami jesteśmy zmotoryzowani, czy nie – osoby poruszające się głównie przy pomocy komunikacji miejskiej powinny raczej wybierać lokale w okolicach z wieloma połączeniami. Warto również zwrócić uwagę na przebieg najbliższych dróg szybkiego ruchu.

Ważne miejsca w pobliżu

Niemal codziennie robimy zakupy, czasem chodzimy do kina, teatru bądź na obiad z rodziną, niekiedy konieczne jest wizyta w przychodni, szpitalu bądź urzędzie. Im mniej czasu i energii poświęcimy na dotarcie do tych punktów, tym lepiej – szczególnie jeśli polegamy na komunikacji miejskiej. Zanim dokonamy wyboru mieszkania, warto zapoznać się z najbliższą okolicą i zastanowić, do jakich punktów na mapie miasta powinniśmy mieć najlepszy dostęp.

Tereny zielone

Ważnym elementem otoczenia są tereny zielone, czyli parki i lasy. Nie należy traktować ich wyłącznie jako przestrzeni rekreacyjnej, bowiem pełnią one wiele innych, bardzo przydatnych funkcji – dostarczają tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, stanowią naturalny ekran akustyczny. Położenie w pobliżu terenów zielonych jest niezaprzeczalnie bardzo dużym plusem mieszkania.

śr. ocena 5 / głosów 5