Wady ocieplania pianką PUR

Istnieje wiele technik ocieplania domów. Jest to bardzo ważna kwestia, bo od niej zależy codzienny komfort użytkowników budynku. Dobrze dobrana metoda ocieplania może też przyczynić się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak ważne jest, aby przed podjęciem decyzji zapoznać się z opcjami, które są do wyboru. Budynki można ocieplać np. pianką PUR. Czy jest to dobra opcja?

Pianka PUR – charakterystyka

Pianka PUR jest nazywana również pianką poliuretanową. Celem jej zastosowania jest izolacja ścian zewnętrznych. Wykorzystuje się ją także do uszczelniania drzwi i okien. Pianką PUR można uzupełniać ubytki w termoizolacjach. Aplikuje się ją metodą natryskową. Jej znaczącą właściwością jest to, że nie niszczy się ona wraz z upływem czasu. Poza tym nie jest podatna na działanie pleśni i grzybów. Odstrasza również gryzonie. Ma właściwości termoizolacyjne, ale czy zawsze warto ją wykorzystywać?

Pianka PUR – słabe strony

Niestety – oprócz zalet – pianka poliuretanowa ma również wady. Jedną z nich jest to, że materiał ten może być podatny na spalanie, a podczas kontaktu z ogniem wytwarza toksyczne substancje. Właściwości pianki mogą zależeć również od jej rodzaju. Występują dwa typy tego produktu: pianka zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa. Ta pierwsza ma cechy podobne do styropianu. Niestety nie przepuszcza ona pary i jest stosunkowo twarda po wyschnięciu. Natomiast pianka otwartokomórkowa może być nasiąkliwa. Trzeba pamiętać też o tym, że przyczyną problemów wynikających z zastosowania pianki PUR nie zawsze muszą być złej jakości produkty. Czasem są one wynikiem niewiedzy i nieumiejętnego montażu.

W przypadku izolacji pianką PUR poddasza z drewnianą więźbą dachową – a taką konstrukcję ma większość budynków jednorodzinnych w Polsce – należy szczególnie zadbać o wysuszenie wszystkich elementów więźby. Nie jest to łatwe zadanie, a pianka oblepiając szczelnie natryskiwane, wilgotne powierzchnie, może przyczynić się do ich gnicia. – mówi ekspert z firmy Ekofiber-Kraków.

Jeśli nie pianka PUR, to co?

Zastosowanie pianki PUR nie zawsze jest złym wyborem, ale często wiąże się z pewnym ryzykiem. Dotyczy ono nie tylko emisji toksycznych substancji w razie pożaru. Chemiczny skład pianki PUR stwarza również konieczność wietrzenia pomieszczeń przez co najmniej 48 godzin po zakończeniu robót izolacyjnych.

Alternatywą dla tego produktu jest granulat celulozowy. W przeciwieństwie do pianki PUR, która jest wytworem w 100% chemicznym, granulat zawiera tylko 10% środków impregnujących. Nie są one szkodliwe dla człowieka. Granulat charakteryzuje się ognioodpornością oraz wysoką wydajnością. Jest również ekologiczny, a pod wpływem temperatury nie wytwarza toksycznych substancji. Montuje się go zazwyczaj metodą wdmuchiwania, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Montaż może przebiegać niezależnie od warunków pogodowych. Dużą zaletą jest też to, że wykorzystuje się 100% dostępnego materiału, co zapobiega tworzeniu odpadów i marnowaniu produktu. Dzięki temu możemy poczynić oszczędności, choć fakty są takie, że montaż granulatu i tak jest zwykle tańszy od termoizolacji pianką PUR.

Przed wyborem metody docieplenia warto zapoznać się ze specyfiką każdej z nich. Przy wyborze kierujmy się bezpieczeństwem materiału izolacyjnego, jego skutecznością i możliwością oszczędności – także w przyszłości w postaci zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

śr. ocena 5 / głosów 5