Malowanie dachów

W jaki sposób maluje się dachy?

Wygląd o nas świadczy – ten niezaprzeczalny fakt możemy śmiało odnieść także do naszego domu, a w szczególności stanu, w jakim znajduje się elewacja. Estetyczny budynek, ciesząc oko staje się wizytówką okolicy. Za swego rodzaju wisienkę na torcie, uznać można zadbany dach, w pasującym do reszty kolorze. W poniższym artykule, zajmować się będziemy właśnie tym elementem konstrukcji, przede wszystkim skupiając się na skutecznych sposobach jego malowania.

Stale narażony na działanie promieniowania UV, ulewny deszcz, czy skrajnie różne temperatury, nawet najlepszej jakości, idealnie położony dach, od czasu do czasu będzie wymagał renowacji. Nie od dziś wiadomo, że najgorszym, co może spotkać blaszaną powierzchnię, jest rdza, która pojawia się, gdy nadwątloną zostanie chroniąca przed nią powłoka. Jeśli w porę – i należycie – nie zareagujemy, czekać nas będzie kosztowna wymiana całego pokrycia. W celu uniknięcia tego rodzaju nieprzyjemności, warto regularnie sprawdzań stan dachu, odświeżając przy okazji warstwę nałożonej wcześniej farby.

Kto pomoże nam w malowaniu?

By cała operacja obyła się możliwie jak najdokładniej oraz przy zachowaniu rygorystycznych standardów bezpieczeństwa, należy powierzyć ją rzetelnej i niezwykle doświadczonej firmie. Przykładem takiej jest działające na terenie Śląska przedsiębiorstwo Zbigniewa Dębskiego, zatrudniające jedynie znakomicie wyszkolonych, pracujących metodą alpinistyczną, specjalistów.

Przygotowania

Malowanie dachów, jak każdą inna czynność remontowo-budowlaną wypada rozpocząć od gruntownych przygotowań, których pierwszym punktem – zawsze – powinno być dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie danej połaci, w tym przypadku zadaszenia. Zalegające tam kurz, brud, mikroorganizmy oraz inne nieczystości, powinny zostać bezwzględnie usunięte. Odpowiednim narzędziem do tego, jest dokładna i usprawniająca cały proces, myjka ciśnieniowa z rotacyjną dyszą. W przypadku, gdy mamy do czynienia z blachą, powinniśmy przy użyciu szlifierek, usunąć wszelkie ogniska korozji i widoczne zgorzeliny. Po tym wszystkim, na pewno błędem nie będzie zastosowanie w owych miejscach specjalnego podkładu.

Cechy farby i techniki malowania

Farba, jaką kupimy, powinna cechować się wysoką elastycznością. Co oznacza nie tylko wytrzymałość na wspomniane wyżej zmienne warunki atmosferyczne (powodujące przebarwienia i efekt kredowania), ale także odporność na przeróżne drgania i ruchy pokrycia, w konsekwencji doprowadzające do pęknięć.

Nim przystąpimy do samego malowania dachu, powinniśmy poświęcić nieco czasu na wybór właściwej metody. Choć najlepszym sposobem może wydawać się natrysk bezpowietrzny, a w ostateczności wałek, w rzeczywistości to pędzlowanie, czyli tradycyjna, dokładna technika przynosi najbardziej zadowalające efekty. Daje ona bowiem pewność, że tak naniesiona powłoka – grubsza i bardziej zwarta niż w przypadku innych aplikacji – będzie wyjątkowo trwała i odporna.

Odpowiednie warunki pogodowe

Pamiętajmy, że przeprowadzanie wszelkich czynności, musimy planować w oparciu o nic innego, jak prognozę pogody. Nie wolno, kategorycznie, zabierać się do pracy, gdy powierzchnia jest mokra, lub choćby zanosi się na opady. Podczas lata, kiedy powietrze odpowiednio się rozgrzewa, a wokół wieje lekki wiatr, występują najlepsze warunki do malowania, co przekłada się krótki czas schnięcia. Oczywiście, odradzamy działanie w pełnym słońcu i temperaturze mniejszej niż 8 stopni Celsjusza.

Kwestia bezpieczeństwa

Kończąc artykuł, nie wypada na chwilę nie zatrzymać się na sprawie absolutnie najwyższej wagi, jaką jest zdrowie. Pamiętajmy, że każda aktywność odbywyająca się na wysokości, w tym także na dachu, musi być nadzorowana przez uprawnione do tego osoby, do których obowiązków należy zapewnienie środków ochrony zbiorowej i indywidualnej. Mowa tu między innymi o rusztowaniach, balustradach, czy też szelkach bezpieczeństwa.

Kolejnym ważnym elementem spod znaku BHP są – spełniające pewne wytyczne – punkty kotwiczenia, jakie należy kontrolować przed przystąpieniem do robót, nie wspominając już o odpowiedniej odzieży i akcesoriach, w tym butach z antypoślizgowymi podeszwami oraz kaskach. Koniecznością jest również należyte zadbanie o przestrzeń wokół budynku, gdzie przemieszczać mogą się przecież osoby trzecie.

śr. ocena 0 / głosów 0