świetliki w hali sportowej

W jaki sposób działają świetliki dachowe?

Świetliki dachowe sprawdzą się we wszystkich wnętrzach, w których nie jest możliwe zapewnienie dostępu naturalnego światła, a które powinny być dobrze oświetlone. Oczywiście, w takich pomieszczeniach można zastosować sztuczne oświetlenie, jednak należy pamiętać, że nic nie zastąpi światła słonecznego, które pozytywnie wpływa na zdrowie, jest ekonomiczne i ekologiczne. Jakie są dostępne rodzaje świetlików dachowych i na jakiej zasadzie działają?

Świetliki dachowe – rodzaje

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów świetlików dachowych, co ułatwia ich dopasowanie do indywidualnych warunków wnętrza. Wśród najpopularniejszych znajdują się wersje uchylne lub stałe, wykonane z poliwęglanu oraz akrylu. – Wybierając wersje otwierane, właściciel zyskuje nie tylko dostęp do naturalnego światła, ale też możliwość przewietrzenia budynku czy też wejścia na dach – wyjaśnia ekspert Lumiterm. To, co istotne, to fakt, że są one sprzedawane w różnych rozmiarach i kształtach. Jednymi z popularniejszych są świetliki:

  • Łukowe – będące podłużnymi prostokątami, które pozwalają stworzyć całe pasma świetlne. Sprawdzają się idealnie przy doświetlaniu dużych obiektów przemysłowych, hipermarketów, magazynów oraz hal sportowych.
  • Kopułkowe – dostępne w kształcie piramidalnym bądź sferycznym. Są one dostępne w wersji otwieranej lub stałej i wykonane z akrylu, lub poliwęglanu.

Na jakiej zasadzie działają świetliki dachowe?

Świetliki dachowe oraz pasma świetlne pozwalają skutecznie doświetlić duże wnętrza, które z uwagi na konstrukcję nie mają dostępu do dużej ilości światła słonecznego. Odpowiednio rozmieszczone, pozwalają ograniczyć zużycie energii elektrycznej, poprawić jakość i warunki pracy. Mogą być one również wykorzystywane do przewietrzania pomieszczeń. Wymagają wówczas zainstalowania odpowiednich napędów ułatwiających uchylanie, a tym samym regulowanie temperatury i poprawienie cyrkulacji powietrza.

Zasada działania świetlików dachowych jest niezwykle prosta. Padające na dach promienie słoneczne, w tym również na wspomniany świetlik, przedostają się do wnętrza. Podstawa świetlika tworzy światłonośny tunel. To właśnie tą drogą światło przedostaje się do wnętrza. Szacuje się, że dobrze zlokalizowany i odpowiedniej jakości świetlik pozwala uzyskać nawet 15 razy więcej światła niż żarówka o mocy 60 W.

śr. ocena 0 / głosów 0