kolektory-sloneczne

W jaki sposób działają kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne stają się coraz bardziej popularne, głównie ze względu na to, że ich działanie pozwala dbać o ekologię oraz portfel. Choć aspekt ekonomiczny nie od razu jest odczuwalny ze względu na wysokie koszty zakupu, to ta inwestycja nie tylko się zwraca, ale też, w dłuższej perspektywie, pozwala nam oszczędzać.

Jak działa kolektor słoneczny?

W uproszczeniu, kolektory słoneczne, to zestawienie kilku luster o dużej powierzchni, z umieszczonym wśród różnych warstw absorberem pochłaniającym promienie słoneczne. Montuje się je na dachu lub ścianie tak, aby były wystawione na działanie słońca, którego promienie ogrzewają kolektor: absorber zamienia promienie słoneczne w ciepło, które następnie przekazywane jest do czynnika grzewczego w postaci płynu. Tak ogrzany płyn wędruje do zasobnika, w którym znajduje się woda użytkowa.

Aby kolektor prawidłowo spełniał swoją funkcję, musimy umieścić je w taki sposób, by mogły osiągać największą skuteczność – im więcej ciepła pochłonie kolektor, tym więcej zaoszczędzimy. Zaleca się umieszczanie urządzenia po stronie południowej, a promienie słoneczne powinny padać prostopadle do powierzchni kolektora.

Jak wybrać kolektor?

Zakup kolektora słonecznego to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, dlatego musi być przemyślany, aby urządzenie służyło nam przez lata. Warto więc zdać się na specjalistów, np. z Komarpol, którzy ocenią położenie naszego budynku i dobiorą najlepszy kolektor na miarę naszych potrzeb. Zwróćmy uwagę na okres trwania gwarancji. Standardem jest dziesięć lat, choć zdarzają się krótsze. Powinniśmy również zapoznać się z warunkami gwarancji – muszą być dla nas możliwe do spełnienia.

Jeśli planujemy zakup kolektora, możemy skorzystać z dofinansowania z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W tym celu musimy wybrać urządzenie odpowiadające określonym normom i dopełnić formalności. W takich sytuacjach również możemy polegać na pomocy firm sprzedających kolektory.

śr. ocena 4.7 / głosów 13