uszczelnienia-techniczne

Uszczelnienia techniczne dla hydrauliki siłowej

Najważniejszą częścią siłownika hydraulicznego jest cylinder. Właśnie w tym układzie energia ciśnienia płynu, zazwyczaj oleju lub emulsji, przetwarzana jest w energię mechaniczną. Aby siłownik funkcjonował poprawnie, konieczne jest zadbanie o szczelność tego, ale także pozostałych układów siłownika.

Uszczelnienia techniczne tworzy bogata gama elementów konstrukcyjnych, które zabezpieczają połączenia między poszczególnymi częściami układów hydraulicznych – mówi specjalista z firmy POLWENT.

Ich rolą jest zapobieganie wyciekom płynów wewnątrz układu, ale także przedostawaniu się do środka zanieczyszczeń z zewnątrz.

Uszczelnienia techniczne tłoków

Jak sama nazwa wskazuje, są to uszczelnienia osadzone na tłoku, w związku z czym ich zewnętrzna część, tzw. powierzchnia robocza, styka się bezpośrednio z wewnętrznymi ścianami cylindra. Uszczelnienia tłoków zapobiegają przeciekom cieczy na drugą stronę tłoka wewnątrz cylindra, dzięki czemu gwarantują prawidłowy wzrost ciśnienia podczas pracy siłownika i płynne przesuwanie się tłoka.

Materiałami stosowanymi najczęściej do produkcji uszczelnień tłoków są poliuretan i PTFE, które charakteryzują się wysoką odpornością na działanie płynów hydraulicznych, zużycie i zmienne temperatury.

Uszczelnienia techniczne tłoczysk

Ten rodzaj uszczelnienia umieszcza się w dławnicy w ten sposób, by wewnętrzna powierzchnia stykała się z tłoczyskiem. Uszczelnienia tłoczysk zapobiegają wyciekom płynu hydraulicznego na zewnątrz cylindra. Ponieważ pracują w warunkach podobnych do uszczelnień tłoków, muszą spełniać równie wysokie wymagania jakościowe i produkuje się je z tych samych materiałów.

Pierścienie prowadzące

Pierścienie prowadzące zabezpieczają przed bezpośrednim kontaktem metali, z których wykonane są elementy konstrukcyjne układu cylindrycznego. Ich zadaniem jest prowadzenie tłoków lub tłoczysk w cylindrze hydraulicznym, a także absorbowanie sił poprzecznych. Produkuje się je z  poliuretanu, poliacetalu, PTFE oraz poliamidu.

Powyższy tekst nie wyczerpuje pełnego zakresu dostępnych dziś uszczelnień dla hydrauliki siłowej, a jedynie opisuje kilka najważniejszych z nich. W dzisiejszej hydraulice siłowej w zależności od potrzeb wykorzystywane są również pierścienie zgarniające i oporowe, a także uszczelnienia obrotowe, symetryczne, statyczne i inne.

śr. ocena 5 / głosów 5