Umeblowanie garderoby – na co zwracać uwagę?

Garderoby, czyli specjalne pomieszczenia do przechowywania odzieży przez długi czas nie były rozwiązaniem powszechnie stosowanym w projektowaniu wnętrz. Obecnie widać powracające rozwiązanie tym niezwykle wygodnym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Problemem jednak może okazać się odpowiednie umeblowanie naszej domowej garderoby. O czym powinniśmy pamiętać zanim zabierzemy się do kompletowanie mebli?

Od czego zacząć?

Zanim w ogóle przystąpimy do urządzania garderoby, powinniśmy obliczyć nasze potrzeby, ustalić ilość naszych ubrań, a jeśli garderoba jest jedna na całe mieszkanie – wziąć pod uwagę również pozostałych domowników. Dzięki temu będziemy mogli stwierdzić, jakiego rodzaju akcesoria – półki, szuflady, drążki – będą nam potrzebne i w jakiej ilości – mowi specjalista firmy Bonus 33Meble.

Jakie wymiary powinna mieć garderoba?

Garderoba powinna spełniać kompromis między wielkością, a funkcjonalnością – z jednej strony powinna być jak najbardziej przestronna, z drugiej jednak jej wymiary nie powinny być przeszkodą w wygodnym jej używaniu. Przede wszystkim pamiętajmy o jej wysokości – jeśli do części półek możemy się dostać jedynie po stanięciu na krześle, to takie układ garderoby nie jest zbyt dobry. Wymiary poszczególnych elementów powinni być ponadto dostosowane do wielkości ubrań – drążek na wieszaki powinien znajdować się na takiej wysokości, by nasze suknie lub garnitury mogły swobodnie się w nich zmieścić, nie zahaczając przy tym o półki poniżej lub o podłogę.

Rozmieszczenie elementów

Poza wymiarami poszczególnych elementów garderoby ważne jest samo ich rozmieszczenie we wnętrzu. Aby uniknąć niepotrzebnego chaosu organizacyjnego podzielmy naszą garderoba w pionie i poziomie – po jednej stronie niech znajdą się ubrania do zawieszenia na wieszakach, po drugiej zaś ubrania składane, np. swetry i koszulki. Analogicznie – rzeczy, których używamy najczęściej powinny znaleźć się w dolnej i środkowej części garderoby, zaś te zakładane przez nas najrzadziej na samej górze. Dzięki temu łatwo odnajdziemy się wśród naszych ubrań i nie będziemy mieli żadnego problemy ze skompletowaniem stroju.

Wnętrze garderoby

Garderoba powinna być odpowiednio wykończona wewnątrz – ściany warto pokryć tapetą, a w strategicznych punktach zamontować oświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowania w kilka lamp, które równomiernie rozświetlą wnętrze. W ten sposób unikniemy głębokich cieni, które sami będziemy rzucać, a które mogą nam przeszkadzać w skompletowaniu ubioru.

śr. ocena 5 / głosów 1