wykop budowlany

Typy wykopów budowlanych

Przed postawieniem fundamentu konieczne jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Dzięki temu można uniknąć niebezpiecznych sytuacji i zapewnić dobre warunki do budowy danego obiektu. W tym celu często wykonuje się wykopy budowlane, które dzielą się na różne typy. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są typy wykopów budowlanych i w jaki sposób się je przeprowadza. Zachęcamy do lektury.

Jakie wykonuje się rodzaje wykopów budowlanych?

Wykopy budowlane są najczęściej wykonywane pod fundamenty budynku, co zapewnia trwałość i stabilność całej konstrukcji. Podczas ich klasyfikacji bierze się pod uwagę pewne parametry techniczne i przeznaczenie wykopu. Do głównych typów wykopów zalicza się między innymi:

  • wykopy wąskie,
  • wykopy głębokie,
  • wykopy szerokoprzestrzenne,
  • wykopy pod kable.

Wykopy wąskie są najczęściej stosowane przy stawianiu fundamentów budynków pozbawionych piwnicy. Szerokość dna wykopu wąskiego nie może być większa niż 1,5 metra, ale może mieć dowolną długość. Z kolei wykopy szerokoprzestrzenne wykonuje się, gdy dno ma mieć głębokość większą niż 1,5 metra. Ten rodzaj wykopów stosuje się w przypadku stawiania domów podpiwniczonych.

Innym rodzajem są wykopy głębokie. Najczęściej wykonuje się je przed budową metra, czy też garaży podziemnych. Natomiast wykopy pod kable mają niewielką głębokość i są one robione w celu doprowadzenia elektryki do danego budynku. Jedną z firm, która oferuje profesjonalne wykopy budowlane, jest firma BAJA Wod- Kan.

W jaki sposób wykonuje się wykopy budowlane?

Do przeprowadzenia wykopów budowlanych konieczne jest uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę i dokładne zabezpieczenie terenu, na którym będą wykonywane wykopy. W tym celu niezbędne jest ogrodzenie i oznakowanie danego terenu.

Ważne jest, aby głębokość i dno każdego wykopu miało parametry zgodne z ustalonym wcześniej planem projektowym. Dlatego też wykopy budowlane najlepiej jest zlecić zaufanej firmie, takiej jak na przykład BAJA Wod- Kan. Specjaliści muszą znać przepisy i prawo budowlane, a dodatkowo ważne jest, aby mieli oni dużą wiedzę techniczną.

Po odpowiednim zabezpieczeniu trenu specjaliści mogą rozpocząć wykopy budowlane. Często podczas pracy wykorzystuje się koparki, które dzięki odpowiedniej konstrukcji mogą sprawnie wykopać rów. Istotne jest, aby głębokość wykopu była zgodna z wcześniej ustalonym planem budowlanym. Po zakończeniu prac wykopowych niezbędne jest zniwelowanie terenu i stabilizacja podłoża. Niekiedy konieczne może okazać się też karczowanie roślinności i wywóz hummusu.

śr. ocena 0 / głosów 0