rolety okienne zewnętrzne

Typy osłon okiennych

Osłony okienne pełnią dwie funkcje: z jednej strony ograniczają dostęp światła i zaciemniają pomieszczenia, a z drugiej dają lokatorom poczucie prywatności i komfortu. Na rynku istnieje kilka rodzajów osłon. Które z nich cieszą się największą popularnością i na które warto się zdecydować? W tym artykule podajemy wady i zalety najbardziej znanych rozwiązań.

Rolety – wygodne i dostępne w różnorodnych wzorach

Tkaninowe rolety stanowią często wybieraną grupę produktów. Są wygodne w codziennym użytkowaniu, zapewniają optymalne zaciemnienie i poczucie prywatności, a dodatkowo są dostępne w wielu różnych wzorach i kolorach. Szczególnie modne w ostatnich latach stały się rolety z systemem dzień-noc.

Na rynku są dostępne między innymi składane harmonijkowo rolety rzymskie oraz rolety weneckie, które układają się w fałdy. Tkaniny roletowe wykonane są zazwyczaj z bawełny, lnu, a także z włókien syntetycznych. Minusem takiego rozwiązania jest to, że w przypadku zabrudzenia trzeba wymienić cały materiał lub zdecydować się na zakup nowej konstrukcji. Co więcej tkaniny są o wiele bardziej narażone na pochłanianie nieprzyjemnych zapachów (w porównaniu z żaluzjami).

Żaluzje poziome – eleganckie rozwiązanie do domów i biur

Żaluzje składają się z systemu ruchomych lamelek, wykonanych z różnego typu materiałów. Przez wiele lat producenci oferowali żaluzje wykonane wyłącznie z aluminium. Dziś odchodzi się od tego trendu na rzecz drewna, materiałów drewnopodobnych, a nawet eko-skór. Jeśli chodzi o wygodę użytkowania, to wiele zależy tu od subiektywnych odczuć. Niektórzy twierdzą, że żaluzje bywają bardziej „awaryjne” i mniej wygodne na co dzień. Z drugiej strony lamelki można łatwo czyścić zwykłą wilgotną szmatką.

Żaluzje stanowią uniwersalny wybór zarówno do domu i mieszkania, jak i do biura. Prezentują się elegancko i, podobnie jak rolety, dają użytkownikom możliwość swobodnego decydowania o przepuszczalności światła słonecznego. Wystarczy wyregulować kąt nachylenia lamelek według własnego uznania.

Osłony zewnętrzne

Po omówieniu najpopularniejszych osłon wewnętrznych czas na osłony zewnętrzne. W tym obszarze najlepiej postawić na żaluzje zwijane. To wykonane z wysokogatunkowych materiałów konstrukcje przeznaczone do okien PVC oraz do okien aluminiowych. Tego typu osłony zapewniają optymalny stopień izolacyjności termicznej, pozytywnie wpływając na energooszczędność budynku. Dodatkowo pozwalają one wydłużyć żywotność stolarki okiennej.

Moskitiery – najlepsza ochrona przed insektami

Do grupy osłon okiennych nietypowo zaliczane są także moskitiery. Ich aspekt estetyczny jest dyskusyjny. Takie osłony na pewno nie chronią przed promieniami słonecznymi i nie zapewniają prywatności, ale mają jedną ważną cechę: zabezpieczają przed insektami.

Jak tłumaczy ekspert z Fabryki Okien BROS: „Taka ochrona jest nieodzowna zwłaszcza dziś, gdy zmienia się klimat i do naszego kraju przybywa coraz więcej insektów. W okresie letnim natrętne owady mogą znacząco obniżać komfort życia”.

Z tego względu warto zdecydować się na moskitiery okienne oraz na wygodne moskitiery drzwiowe (na taras lub balkon).

śr. ocena 5 / głosów 1