Tynk maszynowy

Tynki maszynowe. Charakterystyka

Prace budowlane i remontowe nie byłyby możliwe bez odpowiedniego tynku. Ten produkt stanowi zabezpieczenie dla podłoża, podstawę do nakładania innych produktów i element wyrównawczy powierzchni. Nakładanie tynków na ściany jest jednak bardzo czasochłonne i skomplikowane. Z tego powodu coraz popularniejsze stają się nowoczesne tynki maszynowe. Podpowiadamy, czym się charakteryzują oraz jakie jest ich zastosowanie.

Czym wyróżniają się tynki maszynowe?

Cechą charakterystyczną tynków maszynowych jest to, że nie nakłada się ich ręcznie, lecz przy pomocy specjalistycznego agregatu. Tego typu produkty występują w formie sypkiej. Aby przybrały odpowiednią konsystencję, trzeba wsypać je do odpowiedniej komory agregatu, gdzie następnie następuje zmieszanie z wodą. Tynk maszynowy aplikuje się na powierzchnię z wykorzystaniem specjalnego pistoletu.

Specjaliści z firmy Bud- Dom przekonują: Użycie tynków maszynowych skutecznie przyspiesza prace budowlane. Jest to widoczne szczególnie na bardzo dużych powierzchniach, a ich pokrycie maszynowe jest nawet kilkukrotnie szybsze niż tradycyjne– ręczne. Agregaty dostępne na rynku umożliwiają dopasować parametry tynku do pomieszczenia i powierzchni.

Tynki maszynowe używane w pomieszczeniach

We wnętrzach budynków do pokrywania ścian wykorzystuje się tynki gipsowe lub cementowo– wapienne. Czasami używa się ich zamiennie, jednak trzeba wiedzieć, że końcowy efekt może się delikatnie różnić.

Maszynowe tynki gipsowe pozwalają uzyskać idealnie gładką i białą powierzchnię ściany. Sprawdzą się na powierzchniach, które później będą malowane lub tapetowane. Tynk gipsowy jest produktem mineralnym, dzięki czemu zapewnia przyjazny dla człowieka mikroklimat w pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że tego typu tynki skutecznie absorbują oraz oddają wilgoć do środowiska.

Tynki cementowo – wapienne są bardzo odporne na panującą wilgoć oraz ścieranie. Z tego powodu wykorzystuje się je nie tylko do wykończenia wnętrz, ale też na elewacjach budynków. Co ważne, produkty cementowo– wapienne wyróżniają się lekko porowatą powierzchnią. Po nałożeniu powinno się je wyrównać gładzią gipsową.

Tynki maszynowe, których używa się na zewnątrz budynków

Wśród zewnętrznych tynków maszynowych wyróżnia się dwa typy produktu. Tynki grubowarstwowe to inaczej zaprawa tynkarska, która składa się z piasku, cementu oraz wapna. Stosuje się je tylko do pokrywania ścian jednowarstwowych, czyli takich, które nie mają zewnętrznego ocieplenia. Wyróżniają się bardzo dużą odpornością na wilgoć i ścieranie, ale też korzystną ceną.

Tynki cienkowarstwowe to zaprawy akrylowe lub mineralne. Wyróżniają się niskim stopniem nasiąkliwości i dużą elastycznością, dzięki czemu nie pękają pod wpływem naprężeń. Są też odporne na czynniki atmosferyczne, a na rynku można znaleźć tynki o wielu kolorach.

śr. ocena 0 / głosów 0