Czym jest deskowanie
Głównym zadaniem deskowania jest nadanie kształtu i formy obiektowi mostowemu oraz zapewnienie właściwej faktury jego powierzchni. Jest przy okazji usztywnieniem górnych poziomów rusztowania w poprzecznym i podłużnym kierunku (bierze udział w przenoszeniu sił poziomych). Nazwa tej technologii ma długą historię.
-Termin „deskowanie” znany jest w Polsce już od przełomu XIX i XX wieku, kiedy to służyło do wykonywania konstrukcji betonowych. Obecnie deski nie są już tak powszechnie stosowane podczas realizacji obiektów, jednak sam termin przetrwał, choć próbowano zastąpić go innym – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Doka.
Wyróżnia się deskowania wykonywane indywidualnie dla konkretnego obiektu, uniwersalne oraz specjalne. Niezależnie od rodzaju, składać mogą się z czterech elementów:
- powłoki ograniczającej masę betonową,
- konstrukcji podpierającej,
- stężeń,
- łączników.
Rodzaje deskowania
Wśród różnych rodzajów deskowania można wyodrębnić:
- Deskowanie samoprzestawne – o konstrukcji modułowej, niezależne od dźwigu, stanowi efektywne rozwiązanie dla każdego typu budowli. Dzięki pełnej osłonie zapewnia w pełni bezpieczną pracę, bez względu na panujące warunki pogodowe oraz wysokość. Z kolei jego wyposażenie hydrauliczne umożliwia jednoczesne stawianie wielu jednostek samoprzestawnych.
- Deskowanie dźwigarowe – wielkopowierzchniowe, stosowane do wszystkich kształtów i obciążeń, montowane na potrzeby danego projektu. Wielkość i kształt elementów tego deskowania, a także rozmieszczenie ściągów i rodzaj poszycia z łatwością dopasować można do każdego przypadku.
- Wózki do mostów zespolonych – pozwalają na szybką i bezpieczną budowę mostów o stalowej konstrukcji nośnej wspierającej betonową płytę jezdną. Wózki montuje się ze standardowych elementów. To rozwiązanie uniwersalne i w pełni bezpieczne.
- Wózki do metody nawisowej – ich zaletami są bezpieczeństwo, minimalne koszty i optymalizacja procesu budowy. Gwarantują szynką pracę ze względu na ich kombinację.