Technologie deskowania wykorzystywane do budowy mostów

Deskowania wraz z rusztowaniami i specjalistycznym oprzyrządowaniem to tymczasowe konstrukcje pomocnicze, które odgrywają istotną rolę przy powstawaniu konstrukcji obiektu, na przykład mostu. Co więcej, są ważne podczas wyboru technologii jego konstruowania.

Czym jest deskowanie

Głównym zadaniem deskowania jest nadanie kształtu i formy obiektowi mostowemu oraz zapewnienie właściwej  faktury jego powierzchni. Jest przy okazji usztywnieniem górnych poziomów rusztowania w poprzecznym i podłużnym kierunku (bierze udział w przenoszeniu sił poziomych). Nazwa tej technologii ma długą historię.

-Termin „deskowanie” znany jest w Polsce już od przełomu XIX i XX wieku, kiedy to służyło do wykonywania konstrukcji betonowych. Obecnie deski nie są już tak powszechnie stosowane podczas realizacji obiektów, jednak sam termin przetrwał, choć próbowano zastąpić go innym – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Doka.

Wyróżnia się deskowania wykonywane indywidualnie dla konkretnego obiektu, uniwersalne oraz specjalne. Niezależnie od rodzaju, składać mogą się z czterech elementów:

  • powłoki ograniczającej masę betonową,
  • konstrukcji podpierającej,
  • stężeń,
  • łączników.

Rodzaje deskowania

Wśród różnych rodzajów deskowania można wyodrębnić:

  • Deskowanie samoprzestawne – o konstrukcji modułowej, niezależne od dźwigu, stanowi efektywne rozwiązanie dla każdego typu budowli. Dzięki pełnej osłonie zapewnia w pełni bezpieczną pracę, bez względu na panujące warunki pogodowe oraz wysokość. Z kolei jego wyposażenie hydrauliczne umożliwia jednoczesne stawianie wielu jednostek samoprzestawnych.
  • Deskowanie dźwigarowe – wielkopowierzchniowe, stosowane do wszystkich kształtów i obciążeń, montowane na potrzeby danego projektu. Wielkość i kształt elementów tego deskowania, a także rozmieszczenie ściągów i rodzaj poszycia z łatwością dopasować można do każdego przypadku.
  • Wózki do mostów zespolonych – pozwalają na szybką i bezpieczną budowę mostów o stalowej konstrukcji nośnej wspierającej betonową płytę jezdną. Wózki montuje się ze standardowych elementów. To rozwiązanie uniwersalne i w pełni bezpieczne.
  • Wózki do metody nawisowej – ich zaletami są bezpieczeństwo, minimalne koszty i optymalizacja procesu budowy. Gwarantują szynką pracę ze względu na ich kombinację.
śr. ocena 5 / głosów 4