Taśmy i blachy miedziane – przykłady zastosowań

Blachy miedziane to elementy, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. Ich najważniejszą zaletą jest trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne, dlatego miedź wykorzystuje się do produkcji arkuszy blach, rur oraz maszyn przemysłowych. Mimo tak dobrych parametrów, blachy i taśmy miedziane kosztują mniej niż elementy wykonane z innych stopów.

Zalety blach miedzianych

Taśmy i blachy miedziane wykorzystywane są w wielu dziedzinach, a szczególnie budownictwie. Cechami charakterystycznymi miedzi jest dobre przewodnictwo prądu, co świetnie sprawdza się w elektryce i elektrotechnice. Dodatkowo blachy miedziane są odporne na działanie czynników atmosferycznych i wilgoci, dlatego często stosuje się je jako zewnętrzne elementy maszyn lub budynków.

Warto również wspomnieć, że miedź świetnie przewodzi i magazynuje ciepło, zapobiegając jego stratom.

Miedź to materiał wszechstronny, wyróżniający się dobrymi parametrami technicznymi – mówi specjalista z firmy Ekro. – Ważną zaletą jest również to, że blacha mimo niewielkiej masy, jest wyjątkowo wytrzymała i trwała, a dodatkowo nie wymaga kosztownej konserwacji – dodaje.

Blachy i taśmy miedziane wykorzystywane są głównie do budowy dachów, jednak ich zakres zastosowań jest dużo szerszy.

Zastosowanie w wielu branżach

Blachy miedziane są w stanie przetrwać nawet przez 300 lat, co czyni je jednym z najbardziej trwałych elementów wykorzystywanych w budownictwie. Dodatkowo na jej powierzchni zachodzą naturalne procesy patynowania, tworząc ochronę antykorozyjną.

Taśmy i blachy miedziane znajdą zastosowanie w przypadku:

  • dachów,
  • metaloplastyki,
  • kominków i pieców,
  • rynien,
  • elementów elewacji budynków,
  • elektrotechnice,
  • maszyn i linii produkcyjnych.

Blachy miedziane charakteryzują się dużą plastycznością, dlatego można je uformować w nawet niestandardowe kształty. Takie właściwości sprawdzą się podczas wymyślnych konstrukcji oraz konieczności wykonania precyzyjnych elementów.

Dlaczego warto stosować blachy miedziane?

Dzięki procesowi utleniania się i powstawaniu patyny, blachy miedziane nie potrzebują żadnej konserwacji. Są odporne na korozję, dlatego nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Ponadto arkusze miedzi mogą być poddane wielokrotnemu recyklingowi, dzięki czemu stanowią ekologiczną alternatywę dla innych materiałów o podobnych właściwościach. Blachy i taśmy miedziane oprócz dobrych parametrów technicznych wyróżniają się również wysoką wartością estetyczną, dlatego są stosowane na widocznych elementach budynków.

śr. ocena 6.3 / głosów 4