Szklane ścianki i zabudowy do wnętrz. Lepsze niż zwykła ściana?

Ściany wykonane ze szkła to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Ze swojej natury niezwykle nowoczesne, z łatwością wpisują się również w bardziej tradycyjne aranżacje przestrzenne. Oprócz niekwestionowanych walorów estetycznych charakteryzują się też wysokim stopniem funkcjonalności. Czy to wszystko wystarczy, aby z czasem wyparły klasyczne ściany działowe?

Przeszklone biura, sklepy czy lokale gastronomiczne to rozwiązanie popularne już od dłuższego czasu. W domach i mieszkaniach prywatnych szklane ścianki i zabudowy pojawiają się dopiero od stosunkowo niedawna – z powodzeniem podbijając jednak serca kolejnych miłośników niebanalnych wnętrz. Mnogość dostępnych wariantów wizualnych i konstrukcyjnych, a także fakt, że większość projektów realizowana jest na indywidualne zamówienie, czynią każde przeszklenie czymś absolutnie unikatowym.

Więcej możliwości

Szklaną ścianę można postawić zarówno w łazience, gdzie będzie oddzielała część kąpielową, jak i na przykład między salonem i przedpokojem. Może ona też wydzielić sypialnię albo miejsce do pracy. Wykonana ze szkła nieprzezroczystego, w całości lub tylko w części, zapewni odpowiedni poziom komfortu i intymności równie dobrze co zwykła ściana murowana. Wciąż dostarczy przy tym więcej światła i będzie sprawiać wrażenie znacznie lżejszej, co sprawia, że pomieszczenia zdają się o wiele bardziej przestronne.

Szkło gładkie i przejrzyste z powodzeniem otoczy reprezentacyjny ogród zimowy, w innych sytuacjach z kolei być może lepiej sprawdzi się rozwiązanie bardziej dekoracyjne, takie jak szkło matowe (trawione lub piaskowane), rzeźbione, imitujące witraż, składające się w części z lustra weneckiego (przez które widzi się tylko w jednym kierunku) czy podświetlone diodami LED. Niezwykle ciekawym i oryginalnym pomysłem jest zastosowanie tzw. szkła elektrycznego, które staje się nieprzejrzyste dopiero wtedy, gdy zostaje do niego doprowadzony prąd.

Szklaną ścianę można postawić zarówno na etapie budowy domu, jak i później, przymocowując ją do sąsiednich ścian tradycyjnych, podłogi oraz sufitu – mówi ekspert z firmy wnętrzarskiej Hoton. Dzięki temu możliwe jest całkowite odświeżenie wyglądu pomieszczeń w starszych budynkach poddawanych radykalnej odnowie stylistycznej. Szklana zabudowa może mieć charakter składany lub stały, zostać zainstalowana po liniach prostych lub łamanych, a nawet po łukach, w jej skład mogą zaś  wchodzić uchylne albo przesuwne drzwi.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Jeśli zastosujemy szkło klejone warstwowo, zwiększymy izolację akustyczną wykonanej z niego ściany. Efekt – również termoizolacyjny – wzmocni dodatkowo ciągła rama profilu montażowego wokół szkła. Jest to jednak rozwiązanie mniej estetyczne od prawie niewidocznego mocowania w podłodze i suficie, generalnie też szczelność (zarówno pod względem dźwięków, jak i temperatury) ścian szklanych jest nieco mniejsza niż w przypadku klasycznych, murowanych.

Te ostatnie trudniej też zniszczyć, choć nowoczesna technologia produkcji szkła sprawia, że i ono cechuje się dość wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W żadnym wypadku natomiast nie ma się co bać, że w razie ewentualnego stłuczenia szklanej ściany komuś stanie się krzywda. Hartowane szkło rozpada się wówczas na wiele drobnych kawałków o tępych krawędziach, którymi nie da się skaleczyć, szkło laminowane (klejone folią albo żywicą) z kolei wcale się nie rozsypuje, tylko pęka, pozostając w jednej tafli. Co przynajmniej do momentu wymiany można od biedy potraktować jako dodatkowy czynnik dekoracyjny…

śr. ocena 6 / głosów 5