warsztat-obrobka-drewna

Szczotkarki do drewna – rodzaje i cechy

Obróbka drewna to proces wymagający nie tylko dużej sprawności i doświadczenia, ale także odpowiednich narzędzi. Dzięki ich zastosowaniu efekt może przejść najśmielsze oczekiwania. To ważne, ponieważ drewno nie jest tanim materiałem, tak więc potencjalne niedoróbki będą tym bardziej przeszkadzały klientom. Nawet osoby, które zajmują się takimi pracami hobbystycznie, liczą na trwałość i piękno wykonanych przedmiotów. Na szczęście na rynku dostępne są doskonałe urządzenia, pozwalające na komfortową pracę.

Profesjonalne narzędzia szlifierskie to tylko część niezbędnego wyposażenia warsztatu. Po wstępnej obróbce, szlifowaniu czy postarzaniu, z drewna należy usunąć kurz i wszelkie inne zanieczyszczenia, zanim przystąpi się do wypolerowania jego powierzchni. Ostatnim etapem będzie olejowanie lub lakierowanie gotowego elementu. Całość procesu można zdecydowanie przyspieszyć dzięki zastosowaniu specjalistycznych szczotkarko-odmuchiwarek.

Konstrukcja szczotkarek

Podstawowym zadaniem tego urządzenia jest usuwanie pyłu i kurzu z szerokich płaszczyzn elementów drewnianych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczotkarek. Zwykle do transportu kawałka drewna wykorzystywany jest stół lub rolki, wyposażone w agregaty. Często wykorzystuje się także kolumnowe systemu regulacji wysokości, co pozwala na uzyskanie optymalnego ustawienia narzędzia do pracy. Kolejnym ważnym aspektem jest regulacja docisku, tak aby nie uszkodzić mniej twardych rodzajów drewna.  Firma Prochera z Lubnowa, w województwie dolnośląskim, od lat specjalizuje się w produkcji specjalistycznych narzędzi do pracy w drewnie. Dzięki długoletniej działalności na polskim rynku jej wyroby zyskały uznanie zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów. Szczotkarka to produkt, który ma służyć przez lata w trudnych warunkach, dlatego wysoka jakość wykonania to podstawa.

Zasady działania szczotkarek

Dzięki zastosowaniu systemów szczotkujących i nadmuchujących, element przepuszczony przez szczotkarkę jest całkowicie pozbawiony pyłu. Co więcej, dzięki zastosowaniu listwy dejonizacyjnej, udaje się uzyskać pełną neutralizację ładunków elektrostatycznych na drobinkach drewna. Jak widać, profesjonalna szczotkarka to szereg systemów, zapewniających doskonały efekt przy minimalnym nakładzie pracy. Kolejną częścią procesu jest stały odciąg pyłu, poprzez zastosowanie ssawy. Choć konstrukcja i zasady działania mogą wydać się w pierwszej chwili skomplikowane, tak naprawdę producenci stawiają na prostotę konstrukcji, ponieważ to gwarancja łatwej obsługi i niezawodności urządzenia.

śr. ocena 5 / głosów 6