dystrybucja-powietrza

Systemy dystrybucji powietrza

Szczelne i dobrze ocieplone budynki wymagają zastosowania odpowiedniej wentylacji. Najlepsze w tym przypadku są nowoczesne systemy dystrybucji powietrza, które pozwolą na efektywną wymianę powietrza w pomieszczeniach. Na rynku dostępne są różne systemy dystrybucji składające się z kanałów elastycznych lub sztywnych, które mogą być montowane zarówno w budynkach nowych, jak i używanych.

Kanały elastyczne

Zaletą przewodów elastycznych jest możliwość ich stosowania w trudno dostępnych miejscach w budynku. Jak sama nazwa wskazuje, kanały elastyczne są giętkie i można je z łatwością wyginać. Do tego są dużo mniejsze niż kanały sztywne i można je umieścić w trudno dostępnych miejscach. Przewody elastyczne dają więcej możliwości ich montażu. Można je umieścić zarówno w suficie podwieszanym, jak w stropie czy podłodze.

Niestety ze względu na swoje właściwości wyginające trudniej się je czyści. Można jednak zakupić takie kanały, które posiadają warstwę antybakteryjną, antygrzybiczną czy antystatyczną i nie wymagają tak częstej konserwacji – dowiadujemy się w firmie Klima-Venta z Wrocławia.

Kanały elastyczne są bardzo często wybierane również ze względu na swoją dość przystępną cenę.

Kanały sztywne

Przewody sztywne tzw. spiro charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na działanie czynników mechanicznych. Mają również duży rozmiar oraz sporą przepustowość. W porównaniu z kanałami elastycznymi opór przepływu jest w nich dużo mniejszy. Montaż kanałów spiro jest dość wymagający. Potrzebne są duże przejścia przez ścianę  czy stropy, gdyż same przewody są dość duże. Kanały sztywne wymagają regularnej konserwacji. Zaletą jest to, iż mogą być czyszczone, ale w warunkach domowych jest to bardzo trudne do wykonania. Ze względy na tę cechę bardzo często są stosowane w instalacjach przemysłowych. Niestety system dystrybucji powietrza wykonywany z przewodów sztywnych jest dość drogi, co stanowi jego poważną wadę.

śr. ocena 5 / głosów 4