prace wyburzeniowe

Sprzęty i narzędzia niezbędne w pracach wyburzeniowych

Prace wyburzeniowe mogą być przeprowadzane zarówno w przypadku przygotowania terenu pod nową inwestycję, na których znajdują się już zabudowania, jak i w sytuacjach, kiedy istniejące budynki zagrażają życiu i zdrowiu osób znajdujących się w ich otoczeniu, na przykład przechodniom. Niezależnie od sytuacji wymagają one jednak zastosowania specjalistycznych maszyn oraz narzędzi, które usprawniają tego typu prace. Jaki sprzęt okazuje się więc pomocny przy pracach wyburzeniowych?

Jak można przeprowadzić prace wyburzeniowe?

Profesjonalne prace wyburzeniowe przeprowadzane są najczęściej z użyciem ładunków wybuchowych, które zdetonowane przez specjalistów niszczą budynki w spektakularny sposób. Jednak o wiele częściej zamiast ładunków wybuchowych podczas wyburzania budynków stosuje się metodę mechaniczną, która opiera się na użyciu specjalistycznych sprzętów i narzędzi, które pozwalają przeprowadzić te pracy w kilka dni. 

W tym przypadku w pierwszej kolejności prace wyburzeniowe obejmują wnętrze budynku, gdzie demontowane są futryny, instalacje wodno-kanalizacyjne oraz ściany działowe, a następnie przeprowadza się rozbiórkę całej konstrukcji. 

Jakich sprzętów i maszyn używa się do wyburzania budynków?

Wyburzenie budynku nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się to wydawać. Składa się on bowiem nie tylko z konstrukcji betonowych, ale także zbrojeń, które do tej pory zapewniały jego stabilność. Dlatego też wśród sprzętów i urządzeń stosowanych podczas tego typu prac wyróżnić można między innymi: 

  • młoty udarowe- wykorzystywane do kucia w murach, cegłach i lekkim betonie,
  • młoty wyburzeniowe- do wyburzania stropów i fundamentów budynku,
  • młotowiertarki- stosowane do kucia bruzd i wyburzania ścian działowych,
  • wyrzynarki- pozwalające na szybki demontaż ścianek z płyty kartonowo-gipsowej oraz betonu komórkowego, 

Dodatkowo podczas prac wyburzeniowych stosuje się także szlifierki kątowe, umożliwiają przecinanie zbrojeń w budynkach. W przypadku, kiedy wyburzanie budynku przeprowadzane jest bez pomocy specjalistów, nie ma jednak konieczności kupowania tych wszystkich kosztownych narzędzi. Z powodzeniem można skorzystać bowiem z wypożyczalni sprzętu budowlanego, w której z pewnością będzie można je znaleźć i wynająć wyłącznie na czas przeprowadzanych prac. 

O czym pamiętać wybierając narzędzia wyburzeniowe? 

Wyburzanie budynku wymaga zastosowania sprzętu o odpowiedniej mocy, o szczegóły tej kwestii zapytaliśmy więc specjalistę z firmy Protech- Wypożyczalnia i sprzedaż maszyn budowlanych i rusztowań.

Wybierając narzędzia do prac wyburzeniowych najlepiej stawiać na te o maksymalnej sile, która może wynosić nawet 2000 W, w tym przypadku warto także sięgnąć po młoty udarowe, których energia udaru powinna mieścić się w granicach od 50 do 60 J. Tak naprawdę im większa moc stosowanego sprzętu tym prace wyburzeniowe przebiegną o wiele sprawniej i będą wymagały mniejszych nakładów pracy, dlatego nie warto oszczędzać w tej kwestii. 

Dodatkowo warto także pamiętać o bezpieczeństwie podczas prowadzenia prac wyburzeniowych, stosując środki ochrony osobistej, takie jak kaski, obuwie ze wzmocnionymi noskami oraz maski i okulary, które chronią przed spadającymi elementami, pyłem i kurzem, których nie brakuje podczas rozbiórek budynków.

śr. ocena 0 / głosów 0