mycie elewacji

Sprawdzone metody mycia elewacji

Stan elewacji budynku wiele mówi o właścicielu nieruchomości. Jeśli nasz dom czy inny budynek jest brudny i wyraźnie zaniedbany, nasz wizerunek jako gospodarz również na tym traci. Dlatego warto co pewien czas poświęcić nieco uwagi problemowi dokładnego oczyszczenia elewacji. W tym celu możemy skorzystać z jednej z kilku metod czyszczących – na czym one polegają i która z nich najlepiej sprawdzi się w naszej sytuacji?

Mycie wodą pod ciśnieniem

To najpowszechniej stosowana i zdecydowanie najprostsza metoda mycia dużych elewacji. Wysokie ciśnienie oraz temperatura (od 90 do nawet 140 stopni) sprawiają, że woda z dużą łatwością rozpuszcza zalegające na elewacji zanieczyszczenia, naloty i tłuszcze oraz odrywa grubsze zanieczyszczenia, takie jak resztki ptasich odchodów. Mycia wodą można również użyć do czyszczenia dachów wszelkiego rodzaju. Z drugiej strony użycie wody pod ciśnieniem może stanowić poważne zagrożenie dla elewacji, szczególnie wykonanych tych z chłonnych materiałów i starych. Jakie to zagrożenia?

– Przede wszystkim należy pamiętać, żeby woda będzie częściowo wnikać w ścianę, tym samym nasycając ją rozpuszczonymi zanieczyszczeniami – mówi przedstawiciel firmy MajmaxKolejna rzecz, na którą należy uważać to szok termiczny, czyli gwałtowne rozszerzanie się struktury elewacji pod wpływem ciepła. Może to doprowadzić do pękania powierzchni. Jeśli do mycia tą metodą używamy chemicznych detergentów, należy pamiętać o odprowadzeniu zużytego płynu do kanalizacji, gdyż stanowi on zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Czyszczenie na sucho

Alternatywą dla czyszczenia wodą z detergentami jest czyszczenie na sucho, przeprowadzane przy użyciu rozdrobnionego materiału ściernego – np. pyłu szklanego, piasku kwarcowego, sproszkowanego węglanu sodu. Dobór materiału zależy od rodzaju oraz stanu czyszczonego podłoża, niezależnie jednak od rodzaju czyściwa, nanoszone jest ono na podłoże przy użyciu strumienia sprężonego powietrza. Wysoka prędkość, jaką cząsteczkom czyściwa nadaje ciśnienie powietrza, ułatwia odrywanie od elewacji wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Metoda ta jest skuteczna i szybka, jednak również może prowadzić do zniszczeń elewacji. Dlatego w niektórych przypadkach zmniejsza się ciśnienie strumienia powietrza, a zamiast zwykłego czyściwa używa delikatnego pudru pochodzenia mineralnego lub roślinnego.

Połączenie metody suchej i mokrej

Przy użycie specjalnego agregatu elewację można oczyścić metodą stanowiącą połączenie obu wyżej opisanych. Agregat wytwarza mgłę wodną, jednocześnie sprężając powietrze, które jest nośnikiem czyściwa w proszku – w kontakcie z elewacją, czyściwo odrywa od niej zabrudzenia, a powstały pył jest wiązany przez mgłę wodną. Zapobiega to nadmiernemu wnikaniu wilgoci w ściany oraz pyleniu.

śr. ocena 5 / głosów 1