W jaki sposób prawidłowo zainstalować gniazdko elektryczne?

Nie wszystkie czynności związane z montażem elektryki musimy zlecać fachowcom – niektóre z nich są dość proste i możemy wykonać je sami. Jednym z takich zadań jest montaż gniazdka elektrycznego.

Od czego zacząć?

Pierwsze co musimy zrobić przed zainstalowaniem gniazdka elektrycznego, to upewniamy się, że posiadamy odpowiedni narzędzia i materiały. Przede wszystkim potrzebne nam będą wiertarka z opcją kucia, młotek, śrubokręt, kombinerki, paca do nakładania zaprawy, poziomica oraz zwykły ołówek. Z materiałów potrzebny nam będzie kabel, podkład do gruntowania, gips, bandaż zbrojący oraz uchwyty opaskowe.

Wybór miejsca

Najkorzystniejszą sytuacją jest, kiedy umieszczamy gniazdko dokładnie pod puszką elektryczną – dzięki temu w przyszłości będziemy wiedzieli którędy przebiega położony przez nas kabel elektryczny. Wiedza ta przyda się, kiedy potrzebne będzie wywiercenie kilku dodatkowych otworów w ścianie. Jeśli gniazdko nie może znaleźć się bezpośrednio pod puszką, powinniśmy poprowadzić kabel pionowo w dół od puszki, a następnie na wysokości planowanego gniazdka poprowadzić go poziomo w bok. Pod żadnym pozorem nie kładziemy kabli na ukos. Linię przebiegu kabla zaznaczamy przy pomocy poziomicy i ołówka. Na jego dolnym końcu wykonujemy dziurę, w której znajdzie się gniazdko – najlepiej w tym celu wykorzystać wiertarkę z otwornicą.

Wykonanie bruzdy

Wzdłuż zaznaczonej linii przy pomocy wiertarki wykonujemy bruzdę, czyli wąskie korytko o szerokości i głębokości około 1,5 cm, w którym umieścimy kabel. Bardzo ważne jest, byśmy nie wykuli bruzdy zbyt blisko puszki, w której płynie prąd – kucie wiertarką kończymy kilkanaście centymetrów przed nią. Następnie wyłączamy prąd w pomieszczeniu (warto przy tym użyć próbnika napięcia by upewnić się, że prąd faktycznie został odłączony) i kończymy wykuwanie bruzdy ręcznie. Przed wyłączeniem prądu możemy dodatkowo wywiercić wewnątrz bruzdy otwory na uchwyty montażowe – wykonujemy je w odstępach około 50 cm. Po ukończeniu całej bruzdy jej wnętrze gruntujemy

Przygotowanie kabla

Ucinamy kabel na odpowiednią długość, zachowując margines kilku centymetrów po obu stronach. Następnie rozcinamy jego końcówki, a z żył przy pomocy kombinerek ściągamy fragment izolacji o długości 2 do 3 centymetrów.

Montaż kabla

Montaż rozpoczynamy od puszki. Jeśli puszka jest stara, od razu wkładamy od niego żyły kabla. W nowej puszce musimy wcześniej wykonać otwory. Następnie układamy kabel w bruździe, mocując go przy pomocy uchwytów do wywierconych wcześniej otworów. Przyda się nam do tego młotek. Drugi koniec kabla umieszczamy w gniazdku przy pomocy kostki tak, by kable tego samego koloru łączyły się ze sobą. Po tym etapie możemy przystąpić do zakrycia bruzdy gipsem i umieszczenia w puszki w miejscu na gniazdo – do tego zadania również wykorzystujemy gips.

Montaż gniazdka

Montaż gniazdka rozpoczynamy od podpięcia do niego kabli – żółty kabel podpinamy do bolca uziemiającego a dwa pozostałe do odpowiednich wtyków. Następnie umieszczamy gniazdko w puszcze i przykręcamy, na koniec montujemy osłonę. Pamiętajmy, żeby przez cały czas pamiętać o bezpieczeństwie – nie wykonujemy żadnych prac na instalacji elektrycznej, przez którą przepływa prąd. Szeroki wybór gniazdek oraz innych urządzeń elektrycznych znajdziemy w ofercie sklepu internetowego kontakt-sklep.pl

śr. ocena 5 / głosów 4