Sklejarki jako element automatyki przemysłowej

Sprawny przebieg procesów produkcyjnych to cel każdego zakładu przemysłowego. Nie od dziś wiadomo, że w jego realizacji pomaga efektywna automatyka. Jednym z jej elementów są sklejarki. Aby te narzędzia mogły w pełni realizować swoje zadania, muszą być odpowiednio eksploatowane. Co to oznacza? W naszym artykule podpowiadamy, w jaki sposób dbać o sklejarki, aby płynnie pracowały.

Aplikacje klejowe w automatyce przemysłowej

Aplikacje klejowe pełnią bardzo ważną rolę w wielu gałęziach przemysłu. Powszechnie wykorzystywane są w takich branżach jak meblowa, odzieżowa czy ogrodnicza. Ich zastosowanie wraz z innymi urządzeniami pozwala na płynny przebieg wszystkich etapów pracy w zakładzie.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z firmy Logica System, która dostarcza nowoczesnych rozwiązań w zakresie klejenia przemysłowego:

Sklejarki są mocno eksploatowane każdego dnia. Nawet wysokiej jakości sprzęt pracujący non stop na pełnych obrotach zaczyna się zużywać i ulegać awariom. Usterka sklejarki czy innego elementu wchodzącego w skład linii produkcyjnej prowadzi do zakłóceń w procesie. Te zaś bezpośrednio prowadzą do strat – zarówno finansowych, jak i czasowych. Można jednak im zapobiec.

A w jaki sposób?

Aby uniknąć tego typu sytuacji i nie narażać zakładu na dodatkowe koszty, warto odpowiednio zadbać o aplikacje klejowe. Najlepszym rozwiązaniem jest regularny serwis oraz regeneracja sklejarek.  

Regeneracja i serwis sklejarek

Przerwom na linii produkcyjnej skutecznie zapobiegnie regularne serwisowanie aplikacji klejowych. Nie warto czekać, aż dojdzie do awarii. Wówczas wydatki związane z naprawą mogą znacznie przekroczyć koszt serwisu. Oszczędność zatem jest pozorna. A podczas przeglądu fachowcy skontrolują dokładnie aktualny stan urządzenia oraz dokonają wymiany filtrów i oczyszczą zbiorniki.

Ponadto dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzanie kontroli przebiegu codziennej eksploatacji aplikacji klejowych. Dzięki niemu można bowiem uzyskać cenne informacje, które pozwolą na wydłużenie ich żywotności i – co niezwykle istotne w automatyce przemysłowej – jeszcze większe dostosowanie urządzeń do wykonywanej pracy. A to wszystko zapewnia proces regeneracji sklejarek.

W trakcie regeneracji przeprowadzane są takie czynności jak:

  • wymiana starych i zużytych części na nowe,
  • rozszerzanie zakresu działania,
  • dostosowanie do nowych zadań.

Jak widać, zabiegi regeneracyjne mogą przynieść duże korzyści. Usprawnią działanie urządzeń, przedłużą czas funkcjonowania oraz umożliwią wprowadzenie zmian w pracy na linii produkcyjnej. A to wszystko bez potrzeby wymiany sklejarek, które, jak wiadomo, nie należą do najtańszych elementów automatyki przemysłowej.

śr. ocena 5 / głosów 5