Schody konstrukcji betonowej czy stalowej?

Wybór rodzaju schodów oraz ich kształt powinny być ustalone na etapie budowy. Schody stalowe przeważnie montuje się podczas wykańczania pomieszczeń, natomiast wylanie schodów z betonu odbywa się dużo wcześniej. Oba rodzaje mają swoje zalety i wady, które zależne są m.in. od rodzaju pomieszczeń. W obu przypadkach stopnie mogą być wykończone różnymi materiałami.

Cechy schodów betonowych

Schody betonowe stawia się na etapie budowy domu, bowiem ich konstrukcję łączy się ze stropem. Najpierw wykonuje się deskowanie, następnie zbrojenia, a na końcu wylewa się mieszankę. Niezbędne jest także właściwe dbanie o beton przez okres jego dojrzewania. Innym sposobem jest skorzystanie z gotowych prefabrykatów. Postawienie schodów przed zakończeniem budowy domu sprawia, że można  korzystać z nich jeszcze podczas trwających prac, co znacznie ułatwia poruszanie się po piętrach. Jednak dokonywanie wszelkich zmian w wylanych schodach wymaga uzgodnienia z projektantem. Z kolei błędy, które zostaną zauważone po pewnym czasie, przeważnie jest trudno naprawić. Cechą charakterystyczną schodów betonowych jest ich masywność. Połączenie z konstrukcją domu sprawia, że są bardzo stabilne. Zajmują one sporo miejsca, dlatego w małych przestrzeniach mogą jednak wydawać się zbyt przytłaczające. Beton nie daje możliwości wykonania skomplikowanych kształtów. Za to różnorodne może być wykończenie, które wykonuje się z drewna, ceramiki, marmuru, granitu, bazaltu, a także innych materiałów.

Charakterystyka schodów stalowych

Schody metalowe są znacznie lżejsze od schodów betonowych, dlatego można je projektować w różnych konstrukcjach. Są one robione na zamówienie lub montowane z gotowych elementów. Przygotowane części są spawane lub skręcane we wnętrzach na etapie wykańczania domu. Stal może być pomalowana na dowolny kolor palety RAL. Natomiast stopnie wykonuje się z blachy perforowanej, ryflowanej, stalowej, żeliwnej, ale także z drewna czy szkła hartowanego. Choć stalowe schody są mocne i sztywne, chodzenie po nich może generować dźwięki. Dzieje się tak ze względu na przenoszenie przez stal drgań. W tym celu stosuje się uszczelki, dzięki czemu schody stają się bezszelestne. Specjalista z firmy Schodex w Świętochłowicach mówi:

Schody stalowe sprawdzą się zarówno jako praktyczne i minimalistyczne schody zabiegowe, schody w konstrukcji nowoczesnej czy schody spiralne, które można umieścić pośrodku salonu. Nie nadają one wnętrzu przytłaczającego wrażenia dzięki czemu mogą stanowić ważny element w aranżacji danego pomieszczenia.

śr. ocena 5 / głosów 5