rynek pierwotny

Rynek wtórny czy pierwotny – jakimi ofertami mieszkaniowymi warto się zainteresować?

Kupno własnego mieszkania to ważna życiowa decyzja, dlatego powinniśmy poprzedzić ją odpowiednim rozeznaniem na rynku nieruchomości Wśród dostępnych lokali, znajdziemy zarówno te z rynku wtórnego, jak i pierwotnego.

Rynek wtórny

Niewątpliwą zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest niska cena nabycia. W niektórych miastach – np. Katowicach czy Łodzi – różnica na korzyść lokali ,,z drugiej ręki” sięga nawet kilkudziesięciu procent! Dodatkowo, lokale te są w pełni wyposażone, a często także łatwiej dostępne i dogodniej ulokowane.

Nic jednak nie jest doskonałe… Lokale z rynku wtórnego to ,,łakomy kąsek” pod warunkiem, że nie noszą śladów długotrwałej eksploatacji.

Ze szczególną ostrożnością powinniśmy podchodzić do nieruchomości z tzw. starego budownictwa. Ryzyko wystąpienia problemów, np. z instalacjami gazowymi czy wodociągowymi, jest w ich przypadku wyjątkowo wysokie. Budynki tego typu są też gorzej wyposażone, podatne na uszkodzenia, słabo trzymają ciepło i nie zapewniają należytego komfortu bytowania – przestrzega ekspert firmy deweloperskiej Shiraz III, realizującej inwestycje mieszkaniowe na terenie Trójmiasta i Warszawy.

Rynek pierwotny

Wysokie ceny mieszkań z rynku pierwotnego to temat zażartych dyskusji. Wiele osób rezygnuje z nabycia nowego ,,M” niejako odgórnie, nie zapoznając się z dostępnymi możliwościami zakupowymi. Te z kolei są bardzo szerokie. Pomocą służą oferty kredytów mieszkaniowych, a także wciąż obowiązujący program rządowy ,,Mieszkanie dla Młodych”.

Warto również dodać, że w przypadku niektórych miast Polski, w tym tak reprezentatywnych jak Kraków czy Warszawa, różnica w cenie mieszkań nowych i używanych nie jest wcale wielka i wynosi ok. 5-7% – komentuje przedstawiciel Shiraz III.

Firmy deweloperskie dosłownie rozpieszczają nas bogactwem nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych. Prym wiedzie tu Warszawa – wymieńmy chociażby aktualnie budowane, ekologiczne osiedle Shiraz Trio na Bielanach. Oczywiście koszty zakupu nowego lokalu są w większości przypadków wyższe (dochodzą tu przecież wydatki na urządzenie i wyposażenie wnętrz), szybko się jednak zwracają, w postaci wysokiego komfortu użytkowania, niższych kosztów eksploatacji oraz niewielkiego ryzyka wystąpienia awarii i uszkodzeń. Do częstych, dodatkowych korzyści dochodzą też strzeżone osiedle, dostęp do garażu podziemnego i salonu gościnnego dla wszystkich mieszkańców.

W przypadku większych miast, coraz mniejsze znaczenie ma również kryterium lokalizacji. Wystarczy powołać się na przykład Warszawy, która jest doskonale skomunikowana, m.in. dzięki inwestycji w kolej podziemną. Dzielnice na obrzeżach nie ustępują pod względem infrastruktury ścisłemu centrum, a jednocześnie zapewniają ochronę przez powszechnym zgiełkiem i nadmiernym hałasem – podsumowuje specjalista Shiraz III.

śr. ocena 4.8 / głosów 4