Rolety – jak odpowiednio dobrać kolor?

Każda osłona okna, niezależnie od tego, czy jest to firana, zasłona czy roleta, silnie wypływa na to, jak wygląda pomieszczenie. Po pierwsze, przepuszczalność światła nadaje konkretny nastrój i wygląd, a po drugie ozdoby okienne są bardzo rozmaite pod względem stylu, barw, charakteru… Dziś jednak zajmiemy się roletami. Jak dobrać ich kolor, aby współgrały z całością i nadawały odpowiedni nastrój?

Co jest ważne w roletach?

Gdy dobieramy rolety okienne, istotne są trzy ich cechy: kolor, grubość i rodzaj tkaniny. To, ile światła przenika przez roletę, wiąże się, oczywiście, z dwoma pierwszymi aspektami. Musimy najpierw ustalić nie tylko to, jaka gama kolorystyczna sprawdzi się w danym pomieszczeniu, ale też ile światła w nim potrzebujemy. Jedni klienci oczekują raczej zacienienia niż rozświetlenia, inni przeciwnie – chcą cieszyć oczy jasnym, ale przyjemnie rozproszonym i zmiękczonym światłem przesączającym się przez delikatną jasną tkaninę…

Przystępując do wyboru rolety, musisz wiedzieć zatem te dwie rzeczy: w jakiej przestrzeni kolorystycznej się poruszasz i czego oczekujesz od tego typu osłony okiennej. Czasem wystarczy jedynie zmiana grubości tkaniny, aby pokój zyskał nowe życie.

Kolor a charakter wnętrza

Różne kolory tkanin mają różne stopnie przepuszczania i zatrzymywania światła. Od północy, czyli na ścianach, które nie są nasłonecznione, lepiej sprawdzą się jasne, niezbyt grube rolety, które rozproszą ostre promienie, ale nie zacienią pomieszczenia. Ciemne barwy rolety przyczyniałyby się do pogłębiania mroku w i tak już pozbawionych dziennego światła pokojach.

Intensywne i ciemniejsze kolory są zarezerwowane dla pomieszczeń od południa oraz wschodu. Powstrzymają one promienie przed nadmiernym przenikaniem, a zatem zarówno przed oślepianiem, jak i nadmiernym nagrzewaniem, co docenimy szczególnie w letnie wczesne poranki.

Jeżeli nie możemy się zdecydować lub w pomieszczeniu panuje dość surowy styl, najlepiej sprawdzą się neutralne kolory i delikatne wzory. Biel, pastelowa szarość, krem, łagodny beż – te barwy są bezpieczne i nie powinny zepsuć wystroju.

Najłatwiej dokonać wyboru, widząc przed sobą próbnik, w którym są zawarte wszystkie możliwości – nawet takie, których początkowo nie bierzemy pod uwagę. Ciekawą gamę kolorystyczną i prosty montaż rolet oferuje www.prakto.eu.

śr. ocena 5 / głosów 1