wiaty przystankowe

Rodzaje wiat przystankowych

Elementy małej architektury można spotkać w każdym mieście. To m.in. wiaty przystankowe, znajdujące się na przystankach autobusowych, ale nie tylko. Znajdują się również na przystankach tramwajowych, pociągowych czy trolejbusowych, czyli wszędzie tam, gdzie ludzie czekają na pojazd komunikacji miejskiej.

Rola wiat przystankowych

Wiaty przystankowe służą do ochrony oczekujących na przystanku pasażerów przed deszczem, wiatrem, śniegiem czy inną niepomyślną pogodą – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Ziegler Studio. Są także po prostu miejscem oczekiwania na pociąg czy tramwaj, dlatego zaopatrza się je w ławki, mapki komunikacyjne, oświetlenie, a także stelaże reklamowe. Nie może zabraknąć również ramek z rozkładami jazdy. Wiaty przestankowe spotkamy zarówno na obszarze miejskim, jak i poza nim.

Budowa wiaty przystankowych

Wiaty przystankowe najczęściej wykonywane są ze stali ocynkowanej, którą zabezpiecza się przed korozją. Wiaty bowiem narażone są na ciągłe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jako materiał wypełniający ściany czy dach tych konstrukcji jest szkło. Wymogiem jest szkło hartowane, mające grubość 8 mm. Wiatę przykrywa również dach wykonany z blachy trapezowej ewentualnie poliwęglanu.

Jakie wyróżnia się wiaty przystankowe?

Wiaty przestankowe mogą się różnić w zależności od swojej budowy. Składają się z kilku modułów, zatem mogą być wiaty jedno-, dwu-, trzymodułowe, jak i większe, zbudowane z kolejnych elementów. Zazwyczaj są to wiaty jednostronne, mające zadaszanie, często o niepowtarzalnych formach, nadających wyjątkowe wrażenia optyczne. Klienci dobierają wiaty i ich elementy wedle swoich potrzeb, a z przykładową ofertą można zapoznać się na stronie internetowej firmy Ziegler Studio.

śr. ocena 4.7 / głosów 3