Dźwig samochodowy - HDS

Rodzaje usług dźwigowych

Dźwigi są jednymi z najpopularniejszych urządzeń, jakie można spotkać praktycznie na każdym placu budowy. Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z branżą budowlaną, każdy napotkany przez nich dźwig jest po prostu taką samą maszyną. Warto jednak mieć świadomość, że dźwigi – czy inaczej żurawie – to szereg najróżniejszych maszyn, gdzie każda z nich ma swoje właściwości i przeznaczenie. Jakie są najpopularniejsze rodzaje usług dźwigowych?

Dźwigi – rodzaje urządzeń dostępnych na rynku

Na budowie można spotkać szereg dźwigów, a każdy z nich ma indywidualne zastosowanie. Jednymi z najczęściej stosowanych są:

  • dźwigi samojezdne,
  • dźwigi HDS,
  • dźwigi wieżowe,
  • mobilne żurawie.

Charakterystyka i wykorzystanie dźwigów

Dźwigi samojezdne są bardzo mobilne – głównie ze względu na ich specjalną budowę. Specjalista z firmy Trastal Jan Tracz, Krzysztof Tracz s.c. zauważa: Najczęściej spotyka się je zamontowane w specjalny sposób do samochodu lub do samojezdnej platformy. Składa się ona z wyciągarek oraz z wychylnego wysięgnika, który montowany jest na obrotowym pomoście. Konstrukcja tego rodzaju daje możliwość wjechania w praktycznie każde miejsce oraz podnoszenie dużych ciężarów.

Wyróżnia się dwa rodzaje prac, jakie mogą one wykonywać – transportowe oraz dźwigowe. W drugim przypadku wykorzystuje się wysuwane z samochodu wsporniki.

Dźwigi HDS to tak zwane samochody, które wyposażone są w ramie dźwigowe ułatwiające ich załadunek oraz rozładunek. Usługi dźwigowe, jakie wykonywane są za pomocą HDS-sów to przede wszystkim dostarczanie oraz odbieranie określonych rodzajów towarów. Często znajdują swoje zastosowanie na budowach, gdzie liczy się możliwość szybkiego rozładowania towaru. W leśnictwie ich wykorzystania wpływa na ograniczenie maszyn stosowanych do załadunku.

Dźwigi wieżowe stanowią nieodłączny krajobraz każdej większej metropolii. To właśnie przy ich użyciu możliwe jest prowadzenie wymagających prac na wysokości. Jak sama nazwa dźwigu wskazuje, dzięki swojej kratowej konstrukcji tworzy on wieżę – jej wysokość uzależniona jest od aktualnego zapotrzebowania. Na szczycie wieży umiejscowiona jest kabina operatora oraz ramię, po którym porusza się wózek wyposażony w hak. Ten rodzaj dźwigów świadczy usługi ekstremalne – pozwala na podnoszenie dużych ładunków na znacznej wysokości, co jest niezwykle istotne podczas prac budowlanych.

Mobilne żurawie wieżowe to połączenie dźwigów samochodowych oraz wieżowych, dzięki czemu ich możliwości są praktycznie nieograniczone. Wykazuje on nie tylko dużą mobilność, ale przede wszystkim bardzo duży udźwig. Najważniejsze jest jednak to, że do jego obsługi wystarczy jedna osoba będąca kierowcą oraz operatorem.

Usługi dźwigowe – co warto o nich wiedzieć?

Decydując się na skorzystanie z usług dźwigowych, konieczne jest dopasowanie odpowiedniego sprzętu do prac, jakie będą wykonywane. Ważnym elementem okazuje się nie tylko dojazd do miejsca budowy, czy wyznaczonych prac. Głównym aspektem jest zakres działania wynajętego dźwigu i wysokość, na jaką mają być podnoszone obciążenia.

śr. ocena 5 / głosów 1