Silikony kwaśne
Łatwo dostępne, popularne silikony o charakterystycznym zapachu octu to szybko wiążące materiały do spoinowania. Mają pewne ograniczenia, jeśli chodzi o zastosowanie, ponieważ wchodzą w reakcję z materiałami o odczynie zasadowym. Nie nadają się więc do spoinowania tynków i charakteryzują się słabą przyczepnością do tworzyw sztucznych, powodują korozję niektórych metali i przebarwiają kamień naturalny. Najczęściej stosuje się je do elastycznych uszczelnień w pomieszczeniach sanitarnych i kuchniach. Wykorzystuje się je do fugowania ceramicznych cokolików, wanien, brodzików, umywalek. Specjalne silikony wysokotemperaturowe odporne są również na działanie olejów, smarów, paliw. Dobrze przylegają do metali i szkła, są wykorzystywane przy na przykład przy instalacjach grzewczych.
Kauczuki silikonowe
Silikony tego typu mogą być wulkanizowane, a więc przetwarzane na urządzeniach takich jak wytłaczarka, wyciskarka czy walcarka. Produkuje się z nich elementy gumowe, które mają znacznie lepsze właściwości niż elementy produkowane z kauczuku naturalnego, organicznego – dowiadujemy się od specjalisty z firmy Larkis z Dobczyc.
Guma silikonowa jest odporna na temperatury od -50°C do nawet +250°C. W tych temperaturach nie zmienia się ani elastyczność, ani wytrzymałość mechaniczna materiału. Elementy wykonane z kauczuku silikonowego są odporne na starzenie się, promienie ultrafioletowe, działanie tlenu i czynników atmosferycznych. Są także znacznie bardziej odporne na działanie ognia, podczas spalania na elementach z kauczuku silikonowego tworzy się warstwa krzemionkowa, która stanowi ochronę przed rozprzestrzenianiem się ognia. Do ich dodatkowych zalet należy wysoka odporność na ścieranie i rozdzieranie. Elementy silikonowe tego typu znajdują zastosowanie głównie w elektronice, elektrotechnice i przemyśle samochodowym. Wykorzystuje się je do produkcji kabli, tekstyliów oraz w przemyśle maszynowym i lotniczym.
Silikony budowlane
Do silikonów, które znajdują zastosowanie w budownictwie, zaliczamy nie tylko typowy silikon budowlany, który służy do spoinowania kamienia, tynku czy cegieł. Na rynku dostępne są także silikony kamieniarskie, które dobrze przylegają do porowatych podłoży i nie powodują przebarwień. Silikony dekarskie natomiast są niezastąpione przy naprawach pokryć dachowych, mogą służyć do uszczelniania ceramiki, materiałów bitumicznych i blachy.