Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła stanowią ważny element nowoczesnych systemów grzewczych zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w obiektach użytkowych. Rodzaj pompy zależny jest m.in. od tego, z jakiego źródła pompa będzie pozyskiwała ciepło. Jakie dolne źródło ciepła będzie idealne dla twojego budynku? Czy sprawdzi się lepiej pompa transportująca ciepło z powietrza, gruntu czy z wody?

Rodzaje pomp – pompy ciepła gruntowe                   

Najczęściej stosowanym rodzajem pompy w domach i budynkach użytkowych jest pompa ciepła gruntowa. Głównie dlatego, że jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, gdyż temperatura gruntu już na ok. 1,5 m wynosi od 0 do 8 st. C. Oznacza to, że znajdujący się na tej głębokości wymiennik ciepła może uzyskać nawet 4 razy więcej ciepła, w porównaniu z ilością energii elektrycznej, jaką zużywa w tym czasie pompa cieplna. Decydując się na konkretny rodzaj pompy należy wybrać również wymiennik – pionowy bądź poziomy. Ze względów ekonomicznych lepszym rozwiązaniem jest instalacja wymiennika w postaci pionowych sond, gdyż jest on bardziej stabilny w dłuższym okresie czasu tj. w sezonie grzewczym. Należy jednak podkreślić, że ten typ jest bardziej kosztowny niż wymiennik poziomy, dlatego też wykonawcy częściej decydują się na gruntową pompę ciepła z poziomym wymiennikiem. Ponadto, należy liczyć się z tym, że montaż wymiennika w gruncie jest skomplikowanym procesem m.in. wymaga ułożenia go w strefie głębszej niż strefa przemarzania gruntu. Warto jednak podkreślić, że tylko odpowiedni dobór i montaż zapewni wydajną i ekonomiczną pracę pompy cieplnej.

Inny rodzaj pompy ciepła – pompa w wodzie

Kolejną możliwością jest instalacja pompy cieplnej, w której nośnikiem jest woda. Za takim rozwiązaniem przemawia wysoka temperatura wód gruntowych, która sięga nawet 10 st. C. Decydując się na ten rodzaj pompy należy posiadać studnie czerpną i zrzutową – podkreśla specjalista z firmy ANDRE-TECH z Komornik.

Niestety, bardzo często okazuje się, że nie we wszystkich budynkach mieszkalnych i użytkowych możliwa jest instalacja tego rodzaju pompy. Dzieje się tak m.in. ze względu na nieodpowiedni skład wody oraz niewystarczające zasoby. Czasami można skorzystać z rzeki lub stawu, jednak takie rozwiązanie możliwe jest rzadko.

Powietrzna pompa ciepła – u kogo sprawdzi się ten rodzaj pompy?

Najmniej korzystnym rozwiązaniem są powietrzne pompy cieplne. Wynika to z faktu, że powietrze to nośnik niezwykle zmienny. Mimo tej wady, warto docenić atuty tej pompy, które tego typu rozwiązanie również posiada. Zalicza się do nich m.in. fakt, że powietrzną pompę ciepła można zainstalować praktycznie wszędzie – bez względu na wielkość działki i panujące na niej warunki. Dodatkowo, nie jest potrzebna specjalistyczna instalacja dolnego źródła ciepła, co jest korzystne w budynkach, w których nie przewiduje się modernizacji.

śr. ocena 5 / głosów 2