pokrycia dachowe

Rodzaje pokryć dachowych. Które z nich są najlepsze?

Kiedy wybieramy pokrycie dachowe do naszego domu, zależy nam nie tylko na jego funkcjonalności, trwałości i korzystnej cenie, ale również – a może przede wszystkim – kwestią estetyki. Chcemy, by nasz dom stanowił zgraną całość w konkretnym stylu, by materiały wykorzystane do jego wykończenia były ze sobą wizualnie spójne. Jakie są najczęściej wybierane pokrycia dachowe do domów jednorodzinnych? Czy któreś z nich można uznać za wyjątkowe i najlepsze?

Dachówki ceramiczne i dachówki betonowe

Nasz przegląd rozpoczynamy od dachówek ceramicznych, bo to jedne z najstarszych pokryć dachowych stosowanych w tradycyjnym budownictwie. Wiele osób wręcz nie wyobraża sobie tradycyjnego domu jednorodzinnego z dachem skośnym z pokryciem innym niż dachówka ceramiczna, przy czym trzeba zaznaczyć, że spośród tych wielu osób część na pierwszy rzut oka mogłaby nie rozpoznać, że ma do czynienia nie z dachówką ceramiczną, a z dachówką betonową. Świadczy to o tym, że dachówki betonowe nowoczesnych producentów są równie estetyczne. Czym się więc kierować przy wyborze między dachówką ceramiczną a betonową? – Jak mówią nam przedstawiciele dystrybutora pokryć dachowych Careco z Koszalina i Świdwina, mamy trzy podstawowe różnice w tych materiałach: dachówki ceramiczne są cięższe, a dachówki betonowe są mniej trwałe; te pierwsze są droższe. Które kryterium wybierzemy przy wyborze to kwestia indywidualna.

Lżejsze pokrycia dachowe – blacha trapezowa, blachodachówka, gont i papa

W przypadku niektórych konstrukcji pokrycie dachowe z dachówki ceramicznej albo betonowej po prostu nie wchodzi w grę – chodzi tu o nośność konstrukcji dachu. Jeśli potrzebujemy pokrycia lżejszego, mamy mniejszy budżet na wykonanie pokrycia lub po prostu dachówki ceramiczne i betonowe nam się nie podobają, możemy wybierać spośród kilku innych popularnych materiałów. Jeśli chodzi o pokrycia metalowe to przede wszystkim blachodachówki, przypominające nieco wyglądem dachówki tradycyjne oraz blachy trapezowe, które nadają się do krycia dachów dwuspadowych i dachów płaskich. Warto przy tym dodać, że blacha trapezowa to dobry materiał na pokrycie dachów budynków gospodarczych, pomocniczych, altan, wiat itp. Kolejne popularne (i tanie) rozwiązania to gont bitumiczny, nazywany inaczej dachówką bitumiczną i papa termozgrzewalna. Na koniec warto też wspomnieć o panelach dachowych, które mogą być układane bez poszycia i mocowane na łatach.

Czy można powiedzieć, że któreś z wymienionych pokryć dachowych jest najlepsze? – Naszym zdaniem nie, bo każda konstrukcja musi być traktowana indywidualnie, a przy wyborze materiałów budowlanych kierujemy się różnymi kryteriami.

śr. ocena 0 / głosów 0