Dachówka

Rodzaje pokryć dachowych

O tym, czy dach będzie skutecznie chronił nasz dom i nas samych przed czynnikami zewnętrznymi – takimi jak choćby opady atmosferyczne – w duże mierze decyduje rodzaj wykorzystanego w budowie pokrycia dachowego. Rynek pokryć jest obecnie bardzo szeroki i obejmuje zarówno sprawdzone wieki temu rozwiązania takie jak dachówki ceramiczne, jak też modne w ostatnim czasie gonty bitumiczne. Na co warto się zdecydować?

Blachodachówka

Nie da się ukryć, że blachodachówka to obecnie najczęściej wybierany rodzaj pokryć dachowych. Z czego wynika jego popularność?

– Blachodachówka łączy w sobie wiele bardzo korzystnych cech, jest trwała, a przy tym stosunkowo tania – wyjaśnia przedstawiciel firmy Solidny DekarzNa uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że płaty blachy dachowej są bardzo lekkie, co z jednej strony wpływa na ułatwienie montażu, jak również umożliwia położenie jej na mniej rozbudowanej więźbie dachowej. Wszystko to przekłada się na niską cenę wykonania dachu.

Blachodachówka nie jest materiałem jednolitym, składa się bowiem ze stalowego lub aluminiowego rdzenia oraz nawet kilkunastu warstw ochronnych. Taka konstrukcja pokrycia pozwala uzyskać bardzo wysoką trwałość produktu. Blachodachówkę układa jest dużymi płatami, dzięki czemu montaż przebiega bardzo szybko i jest możliwy nawet na dachach o skomplikowanej bryle.

Gont

W ostatnich latach sporą popularnością zaczęło cieszyć się pokrycie dachowe z tak zwanego gontu bitumicznego, czyli masy asfaltowej wzmocnionej rdzeniem z włókna szklanego bądź masy celulozowej. Tak jak dachówka gont jest bardzo lekki i prosty w montażu, a przez to bardzo tani. Dachówka z gontu może być jednokolorowa lub imitować swoim wyglądem inne materiały. Niestety, nie jest ona tak trwała jak blacha, stąd też szybciej może dojść do konieczności jej odnowienia.

Dachówka

To znane od dawna rozwiązanie cieszy się wciąż dużym uznaniem ze względu na swoją estetykę – trudno odmówić uroku pokrytym nią dachom. Jednak sam wygląd to nie jedyna zaleta dachówek. Do pozostałych z pewnością należy zaliczyć ogromną trwałość materiału i jego niepodatność na działanie czynników atmosferycznych – od opadów, przez wysokie i niskie temperatury, kończąc na promieniowaniu słonecznym. Stąd też dachy kryte dachówkami są bardzo często spotykane tam, gdzie warunki pogodowe są surowsze. Dachówki układa się pojedynczo, co z jednej strony może być ich plusem – ponieważ uszkodzony element można bardzo łatwo wymienić na nowy – jak i minusem, ponieważ pokrycie nią dachu jest zajęciem wymagającym bardzo dużo czasu. Dodatkowo dachówka jest ciężka, stąd wymaga bardziej rozbudowanej więźby dachowej. Oba te czynniki podnoszą znacznie koszt wykonania dachu z dachówki, która sama nie należy do tanich materiałów. Tradycyjnie dachówki wykonuje się z wypalanej gliny, jednak na rynku znajdziemy również zamienniki pod postacią tańszych – a zarazem mniej trwałych – dachówek betonowych. Zaletą obu tych materiałów jest to, że świetnie tłumią dźwięki świata zewnętrznego. Deszcz, który donośnie uderza w dach z blachy, na dachówce jest praktycznie niesłyszalny.

śr. ocena 0 / głosów 0