pilarka

Rodzaje pilarek

Pilarki to urządzenia mechaniczne (elektryczne, spalinowe bądź też akumulatorowe), przeznaczone do cięcia oraz kształtowania rozmaitych materiałów – drewna, metalu, kamienia itp. Mogą być wykorzystywane amatorsko, jak również w pełni profesjonalnie. Podstawowy element roboczy pilarek stanowi piła z charakterystycznym ząbkowanym ostrzem. W praktyce, pilarki możemy podzielić ze względu na rodzaj posiadanych ostrzy.

Pilarki tarczowe

Pilarki zaopatrzone w obracające się zębate ostrza o kolistym kształcie nazywamy pilarkami tarczowymi. Urządzenia tego typu mogą być wykorzystywane mobilnie (z silnikiem i niewielkim stołem), jak również stacjonarnie – przy dużym stole. Służą głównie do cięcia drewna, płyt, tworzyw sztucznych oraz metali. Przyjmują wiele specjalnych odmian, do których należą między innymi ukośnica, pilarka wahadłowa, ramieniowa, a także panelowa.

Pilarki ramowe

Przy obróbce drewna – przerzynaniu poziomym i pionowym kłód – przydają się pilarki ramowe, nazywane trakami. Jak sama nazwa wskazuje, dysponują one ostrzami montowanymi na ramie. Takie pilarki stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia zakładów tartacznych i są powszechnie używane w procesie produkcji tarcicy.

Pilarki łańcuchowe

Do przerzynania zgrubnego, wycinania krzewów, cięcia gałęzi i drewna opałowego (niekiedy również rzeźbienia) wykorzystuje się popularne pilarki łańcuchowe. Ich ostrze stanowi specjalny łańcuch z zębami w kształcie litery U. Odmiany łańcuchowe cieszą się sporym uznaniem wśród zawodowców i amatorów, zwłaszcza tych prowadzących prace ogrodowe.

Wyrzynarki

Wyrzynarki, choć niekiedy wyodrębniane od pilarek, zasługują na swoją własną wzmiankę. Są to narzędzia zaopatrzone w piły z krótki brzeszczotem mocowanym w jednym punkcie, pracującym poprzez wykonywanie ruchów posuwisto-zwrotnych. Takie urządzenia są szczególnie użyteczne przy wyrzynaniu przeróżnych profili w drewnie, metalu czy tworzywach sztucznych – tłumaczy specjalista renomowanego sklepu z elektronarzędziami Rolmasz.

Pilarki taśmowe

Szereg zastosowań znajdują też pilarki taśmowe. Wiodący element ich konstrukcji stanowi zębata taśma do cięcia o zamkniętymi obwodzie, napięta na dwóch-trzech kołach, z których przynajmniej jedno stanowi napęd. Sprzęt zdaje egzamin przy cięciach podłużnych, poprzecznych i profilowych (szczególnie po łuku, o promieniu zależnym od szerokości taśmy).

Pilarki szablaste

W powszechnej sprzedaży możemy też spotkać tak zwane pilarki szablaste. Posiadają one dość krótki, zbieżny brzeszczot wygięty łukowato (szablasto) lub prosty – mocowany w jednym punkcie i poruszający się ruchem posuwisto-zwrotnym. Opisane narzędzie okazuje się przydatne przede wszystkim w trakcie prac które wymagają przerzynania poprzecznego.

Inne typy pilarek

Wymienione powyżej typy pilarek to jedynie przykłady dostępnych rozwiązań. W sprzedaży możemy znaleźć wiele innych urządzeń o przeznaczeniu specjalnym, łączących kilka funkcji (np. pilarko-zagłębiarki). Przed wyborem konkretnego modelu najlepiej skonsultować się ze specjalistami ze sklepu z elektronarzędziami. Udzielą oni pomocy i niezbędnych wskazówek.

śr. ocena 5 / głosów 1